Противно на общоприетото схващане, намаленото либидо не е проблем само на зрелите хора. Липсата на желание за секс все по-често засяга и младите хора. Ето петте най-често срещани причини.
Хормонални нарушения
Това е една от най-често срещаните причини за понижено либидо. Хормоналните нарушения засягат предимно жените. Влиянието на хормоните върху сексуалния живот може да се наблюдава още по време на менструалния цикъл. Най-голямото желание за секс се появява през първата фаза и се дължи на естрогена.
След овулацията се наблюдава увеличаване на прогестерона, което донякъде отслабва либидото.Най-ниското желание за интимност обикновено се появява непосредствено преди менструация и се дължи на значителното намаляване както на прогестерона, така и на естрогена. Тази ситуация отлично илюстрира промените, които настъпват в женския организъм.
Ако намаляването на либидото продължава, добре е да се свържете с вашия лекар, който ще назначи изследвания на нивата на съответните хормони. Струва си да имате предвид и хормоналната контрацепция, която в някои случаи също може да отслаби желанието за полов акт.
Заболявания и използвани лекарства
Ниското либидо може да е свързано и с някои заболявания. Дори обикновените настинки и грип могат да предизвикат липса на желание за секс. Диабетът, анемията, сърдечносъдовите заболявания, хипертонията и ракът също могат да понижат либидото.
Друга група заболявания са хормоналните заболявания, като хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм и болест на Хашимото, които могат значително да намалят желанието за секс. Струва си да се обърне внимание и на използваните лекарства. Медикаментите за кръвно налягане, както и психотропните лекарства и антидепресантите, наред с други, могат да повлияят на либидото. Струва си да обсъдите това с вашия лекар и заедно да намерите най-доброто решение.
Според науката: Какво се случва с либидото през пролетта
Неправилна диета
Неправилното хранене също може да бъде ключов фактор. Преди всичко преработената храна и бързите закуски могат да намалят либидото, а при мъжете - и проблемите с ерекцията. Такива храни не само са бедни на витамини и минерали, но и предизвикват неприятно чувство на преяждане, което не върви ръка за ръка с желанието за секс.
Ако искате успешен сексуален живот, си струва да се погрижите за правилния хранителен режим. Включването на достатъчно зеленчуци, плодове, риба и нетлъсто месо е от ключово значение. Враг на либидото са и всички видове стимуланти. Пристрастяването към алкохола или цигарите значително намалява желанието за секс. Никотинът не само повишава нивата на кортизола, но и нарушава секрецията на повечето хормони. Според изследванията компулсивните пушачи са много по-склонни да имат проблеми с ерекцията.
5 неща, които се бъркат с ниско либидо
Стрес и проблеми във връзката
Стресът също е важен фактор. Той предизвиква отделянето на кортизол, който се счита за хормон на стреса. Това от своя страна пречи не само на правилното функциониране на целия организъм, но и на производството на други хормони - особено на половите хормони.
Либидото може да бъде понижено и от проблеми във връзката и загуба на интерес към партньора. Според изследванията хората в дългосрочни връзки са много по-склонни да загубят интерес към секса. Ако възникнат такива проблеми, добре е да се консултирате със сексолог, който може да помогне за изработването на подходящи решения.
Нездравословен начин на живот
Либидото значително намалява при недостатъчен сън. Проучванията показват, че липсата на достатъчно сън повишава нивата на кортизол и понижава нивата на тестостерон при мъжете, който се отделя основно през нощта.
Изтощителните диети също са вредни за либидото ни. Значителният калориен дефицит изтощава организма, един от ефектите на което е липсата на желание за секс. Същото се отнася и за затлъстяването - големият излишък от килограми значително влияе на либидото. Няма съмнение също така, че физическите упражнения са от ключово значение. Трябва обаче да се запази здравият разум. Защото либидото не обича нито твърде много, нито твърде малко активност.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.