Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар обясни дали можем да пием лекарства на празен стомах

14 април 2023, 15:00 часа

Ефективността и безопасността на лекарството зависят от много различни фактори, като един от тях е правилният им прием. 

Кога да приемаме лекарството?

Лекарствата се приемат преди, след, по време на хранене. Повечето случаи това е написано в инструкциите на лекарството. 

"На празен стомах" означава поне 1 час преди и не по-рано от 2 часа след хранене. 

"Преди хранене" - 30 минути до 1 час преди хранене.

"По време на хранене" - непосредствено по време на храненето и в продължение на 30 минути след него.

"След хранене" - от 30 минути до 2 часа след храната.

Ако няма информация за времето на приемане на лекарството, изпийте го 30 минути преди хранене.

Пиене на таблетки на празен стомах

Лекарствата, приемани на празен стомах, могат да увредят лигавицата на стомаха и да доведат до стомашни проблеми, затова повечето лекарства не трябва да се приемат по този начин.

Изключение правят антибиотиците, тинктурите, инфузиите, отварите, калциевите препарати, но-шпа и някои други таблетки: те губят свойствата си под влияние на стомашния сок, отделян по време на храносмилането.

Лекарствата трябва да се приемат на равни интервали от време. Ако в инструкцията е посочено 2 пъти дневно, това не означава за закуска и вечеря, а веднъж на всеки 12 часа.  Да, в сериозни случаи трябва да ги приемате и през нощта. Особено важно е да се спазват времевите интервали при антибиотиците, сърдечните лекарства и хормоните. 

Ако са ви предписани няколко вида таблетки, разпределете дозите през определен период от време: минималният интервал е 20 минути. 
Пиенето на "лекарствен коктейл" ще натовари много стомаха и черния ви дроб. Освен това е невъзможно да се предвиди как различните активни съставки ще реагират една на друга.

Фармацевтичният съюз: Хиляди пациенти могат да останат без лекарства след 1 април

Какво трябва да пиете заедно с таблетките?

Таблетките се приемат най-добре с хладка негазирана вода. Студената вода забавя разтварянето на таблетките и в същото време увеличава натоварването на панкреаса. И в двата случая ефикасността на лечението се намалява. 

Минималното количество вода е 100 ml, което е половин чаша. Опасно е лекарството да се поглъща, без да се пие, в очакване, че ще има достатъчно слюнка. Хапчето може да се залепи за хранопровода и да причини язва или възпаление.

Водата е неутрална, но с други течности като кафе, чай, кола и т.н. лекарството може да взаимодейства активно и никога не се знае как точно ще го възприеме организмът.

Една чаша сок от грейпфрут например повишава системната концентрация на лекарството, което може да доведе до сериозни странични ефекти. Освен това сокът пречи на черния дроб да елиминира изразходваните компоненти, което може да бъде напълно фатално.

Кафето е разредител на кръвта, така че пиенето му с антикоагуланти лесно ще ви накара да кървите, а ефектът на успокоителните ще бъде обезсилен от кофеина.

Никога не пийте кафе с тези лекарства

Може ли да приемаме таблетките си с чай? 

Чаят съдържа танин, който свързва някои макро- и микроелементи (особено желязото), като намалява ефективността на приема на витамини. 

Чаят понижава усвояването на много лекарства, напр. папаверин, евфилин, сърдечни гликозиди, прави безполезно приемането на успокоителни. А ако приемате противозачатъчните си таблетки с чай, не се изненадвайте от двете лентички на теста си.

Газираната вода също не е добър избор: тя съдържа калций и много соли, които взаимодействат с компонентите на лекарствата. 

Трябва ли изобщо да говорим за алкохола? 

Разбира се, подобен тандем ще ви донесе само вреди. В най-добрия случай ще отхвърли ефекта на лекарството, а в най-лошия може да предизвика отравяне, дисфункция на вътрешни органи и психика. 
Етанолът неколкократно увеличава ефекта на антидепресантите, аналгетиците, антибиотиците, антипиретиците, като ги прави изключително токсични за организма.

Производителите препоръчват някои видове медикаменти да се промиват с прясно мляко, кисело мляко или оризов бульон: те предпазват лигавицата на стомашно-чревния тракт от увреждане. Това се отнася за мастноразтворимите витамини, йодните лекарства, някои лекарства за лечение на туберкулоза и хормоните. 
Не е добра идея да се приемат желязо или антибиотици с мляко. Ето защо, ако в листовката на лекарството не са дадени специални указания, изберете водата.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес