Куркумата, известна още като "златото на Индия", е подправка от Азия с изключителни здравословни качества. Тя има противовъзпалителни свойства, повишава имунитета и подпомага загубата на тегло. Оказва се обаче, че не всеки може да я консумира.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Куркумата произхожда от Индия и е позната в азиатската кухня и медицина от повече от две хиляди години. Тя се извлича от смлените корени на дългостеблената острица, известна още като индийски шафран. Въпреки че се смята за една от най-здравословните подправки, тя не се препоръчва за всеки.
Куркумата е една от най-популярните подправки и е особено популярна сред любителите на азиатската кухня. Тя придава на ястията характерния им вкус и аромат, както и интензивен жълт цвят. Най-често се използва като добавка към месни, макаронени изделия, ориз и зеленчукови сосове. Може да се прилага и за приготвяне на здравословна напитка.
Почитателите на пикантните храни често не осъзнават, че куркумата има толкова много здравословни свойства. Тези, които я използват в козметиката, обаче знаят това. Пикантният ѝ корен е истинска витаминозна бомба, която помага за облекчаване на възпаленията, има антивирусно и антибактериално действие и на всичкото отгоре забавя процеса на стареене.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Това я прави идеална за грижа за кожата. Тя е популярна съставка в маските и кремовете за лице. Помага за лечението на акне, изсветлява кожата и ѝ придава здрав вид.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден пиете мляко с куркума
За какво помага куркумата?
Куркумата се смята за чудодейна подправка, която има уникално въздействие върху нашия организъм. Благодарение на високото си съдържание на куркумин тя има противовъзпалително, антибактериално, антивирусно и противогъбично действие.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Освен това оказва положителен ефект върху храносмилателната система - регулира функцията на червата, увеличава производството на жлъчка в черния дроб, като по този начин засилва функцията му и подпомага процеса на усвояване на мазнините. Препоръчва се при стомашни заболявания, облекчава проблеми с храносмилането, а също така се използва като помощно средство в случаи на чревно възпаление и панкреатит.
Благодарение на високото си съдържание на антиоксиданти куркумата възпрепятства развитието на свободните радикали, като по този начин забавя процеса на стареене. Тя значително подобрява външния вид на кожата, особено при лечение на акне. Жълтата подправка е незаменима при лечение на настинка - може да се добави към сгряващ чай с мед, лимон и джинджифил.
Важно е обаче да се помни, че куркумата се усвоява слабо от организма ни, а също така се разтваря лошо във вода. За да се повиши нейната ефективност, си струва да я приемате в комбинация с пиперин. Пиперинът се съдържа в черния пипер, наред с други неща. Така че ако пиете вода с куркума, най-добре е да добавите към нея малко смлян черен пипер. Куркумата е съставка и на много хранителни добавки и дори чайове.
Яжте по 1 лъжичка куркума всеки ден и вижте какво ще се случи с тялото ви
Кой не трябва да яде куркума?
Въпреки многото си ползи за здравето, златната подправка не се препоръчва за всеки. Понякога консумацията ѝ предизвиква алергична реакция в организма. Тогава може да се появят диария, гадене и дори повръщане.
Хората, които приемат лекарства за разреждане на кръвта по лекарско предписание, също трябва да избягват куркумата. Тя не се препоръчва и за хора, страдащи от ниско кръвно налягане (защото куркумата го понижава още повече).
Хората, страдащи от камъни в жлъчката, трябва да бъдат предпазливи при употребата на куркума - подправката увеличава производството на жлъчка, което невинаги е желателно в процеса на лечение.
Употреба на куркума по време на бременност
Някои лекари смятат, че бременните жени също трябва да се въздържат от консумация на куркума. Тя може да предизвика контракции на матката и по този начин да предизвика преждевременно раждане. За да се случи това обаче, е необходимо подправката да се консумира редовно в големи количества. Случайното ѝ добавяне към храната не е опасно.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.