Подутото, подпухнало лице сутрин е кошмар за всяка дама. Жените гледат на неприятното подуване като на козметичен дефект и търсят причините в недоспиване, стрес, злоупотреба с алкохол, неудачния избор на възглавница или соленките, похапнати вечерта, менструацията или бременността, но източникът на подпухването може да бъде много по-сериозен. Редица заболявания, изискващи преглед и медицинска намеса, водят до подпухване, което е особено изразено сутрин след ставане от сън.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Това са причините за подуване на цялото тяло
Кои заболявания следва да изключите с лекаря си, ако лицето ви подпухва?
Понякога подуването на лицето се дължи не на начина на живот или грешки в диетата, а на заболявания, част от които са сериозни. Ако не може да си обясните защо лицето ви подпухва, потърсете с лекаря си дали причината не се корени в:
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- високо кръвно налягане,
- сърдечно-съдови заболявания,
- заболявания на бъбреците,
- чернодробна недостатъчност,
- дисфункция на щитовидната жлеза,
- отравяне,
- неврит и невралгия на лицевия тригеминален нерв, придружена и от болка,
- възпаления от дентален произход или на синусите и устната кухина и др.
Понякога се случва подуването да е резултат на остра и тежка алергична реакция, която изисква спешна помощ. В тези случаи отговорът на въпроса какво се пие при подуване на лицето е антиалергични лекарства. От ключово значение е и бързото получаване на лекарска помощ. Ако подуването е причинено от заболяване, се лекува основното заболяване, с което се облекчава и самият оток. А какво се пие при подуване на лицето, причинено от грешки в диетата, задържане на течности по време на менопауза, менструация или бременност и прочие ситуации, които не са заболявания?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
От какво се подува горната устна - ето защо не трябва да пренебрегвате проблема
Какво задължително се пие при подуване на лицето според лекарите?
Подпухването на лицето се дължи обикновено на задържане на течности, което означава, че приемът на повече вода би помогнал да се справите с проблема. Лекарите сочат адекватният прием на вода като съществена превенция на подуването и задържането на течности. Макар да звучи невероятно, колкото повече течности приемате, толкова по-малко ще задържате. Когато сте дехидратирани, клетките и тъканите на тялото ви абсорбират вода и я задържат. Това може да доведе до подпухналост. Изходът от подпухването, дължащо се на задържане на течности, е консумацията на течности. Важно е обаче да не съдържат сол, тоест айранът със сол не е опция. Лекарите предписват и диуретици, но те (както всеки медикамент) имат своите странични ефекти и крият опасности при продължителен прием. Препоръчва се да се използват естествени диуретици, ако те помагат достатъчно и състоянието е по-леко. Сред естествените диуретици са:
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
НЕ правете ТОВА преди лягане, за да не се будите с подпухнало лице
- плодовете и зеленчуците с високо съдържание на вода като краставицата,
- сок от моркови, краставица, целина и лимон с добавена топла вода,
- кафето, макар да трябва да се внимава с прекомерния прием на кофеин.
Друго, което следва да консумирате при подуване на лицето, е минералът магнезий – под формата на добавки или храни, богати на магнезий. Той е електролит, който помага за балансиране на нивата на натрий. Проучванията показват, че магнезият може да помогне за намаляване на подпухналостта при хора, които задържат много вода.
Какво не се консумира при подуване на лицето?
Освен какво се пие при подуване на лицето важно е да знаете и кои храни и напитки да избягвате. На първо място трябва да ограничите солта и храните, които съдържат много сол като солено сирене, кисели краставици, консервирани храни, ястия с много въглехидрати и захар. Алкохолът също следва да бъде ограничен до минимум или да се преустанови консумацията му.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.