Първият признак на стареене на мозъка е влошаването на състоянието на кръвоносните му съдове.
Най-ранният признак на стареене на мозъка е влошаването на състоянието на кръвоносните му съдове. Поради това мозъчният кръвоток намалява, а оттам и храненето на мозъка. Това води до дисфункция на мозъчните клетки и преждевременно стареене на мозъка.
Стареенето на мозъка започва неусетно за човек. Промените в мозъчната функция все още не са много забележими, но сериозните проблеми наближават. Това са безпомощност, повишена умора, намалена памет и когнитивни способности и цял набор от други неприятни прояви на старостта.
Още: Децата, които ядат тези неща имат по-добра памет и концентрацията
Храненето играе важна роля за функционирането на мозъка и има храни, които трябва да се консумират редовно, за да може мозъкът да работи като часовник.
1. Храни, които включват въглехидрати с високо съдържание на фибри и нисък гликемичен индекс
Изследванията показват, че това е един от най-ефективните варианти за поддържане на здравето на мозъка.
Още: Лекар: Проверете здравето на мозъка си за 20 секунди
Създайте си навик да правите овесена каша за закуска. Тя е отличен източник на фибри, които помагат за забавяне на храносмилането на въглехидратите и позволяват постепенно освобождаване на захар в кръвта. Това не само подобрява мозъчната функция, но също така помага да се поддържат енергийните нива стабилни през целия ден.
Добре известно е, че въглехидратите влияят на настроението чрез различни механизми.
Първият е, че чрез увеличаване на инсулина, въглехидратите повишават нивата на допамин в мозъка. Ето защо мнозина гравитират към въглехидрати с висок гликемичен индекс - кифли, меденки и пайове. Но е важно да се разбере, че постоянната консумация на големи количества въглехидрати с висок гликемичен индекс води не само до повишена инсулинова резистентност и спад на нивата на допамин и серотонин, но и до много бързо изчерпване на мозъчните клетки!
Включете в менюто си грах, различни видове боб и леща. Освен че са богати на фибри и растителни протеини, те са отличен източник на витамини от група В, които помагат за подобряване на мозъчната функция чрез повишаване на нивата на невротрансмитери. Тези храни съдържат още цинк, магнезий, селен и нехем желязо, които ще ви помогнат да останете млади по-дълго.
Още: Децата, които ядат тези неща имат по-добра памет и концентрацията
2. Ферментирала храна
Ферментиралите храни (кисело мляко, кефир, комбуча, кисело зеле, моркови, краставици, домати) имат добър ефект не само върху чревната микрофлора, но и върху състоянието на мозъчните клетки.
Процесът на ферментация позволява на живи бактерии да растат в храната, които след това могат да превърнат захарта в алкохол и киселини. По време на този процес се образуват пробиотици. Тези живи микроорганизми поддържат растежа на здрави бактерии в червата и могат да повишат нивата на серотонин.
Серотонинът е невротрансмитер, който засяга много аспекти на човешкото поведение: настроение, реакция на стрес, апетит.
До 90% от серотонина в тялото се произвежда от чревния микробиом (това е колекцията от здрави бактерии в червата).
Отново и отново е доказано, че микробиомът на червата играе много важна роля за поддържането на здравето на мозъка. Изследванията показват пряка и тясна връзка между тях.
Още: Лекар: Проверете здравето на мозъка си за 20 секунди
3. Мазни риби
Мазните риби (херинга, мойва, сьомга) са богати на два вида омега-3 мастни киселини - докозахексаенова киселина и ейкозапентаенова киселина. Те насърчават течливостта на мозъчната клетъчна мембрана и играят ключова роля в мозъчната функция и поддържането на правилно клетъчно сигнализиране.
Възрастните трябва да получават най-малко 250-500 mg от тези комбинирани киселини на ден. Яденето на мазна риба е чудесен начин да си набавите тези мазнини и да подобрите здравето на мозъка.
4. Лилави плодове
Боровинките, касисът и къпините са богати на антоцианини, които пряко влияят на мозъчната функция.
Можете да ядете пресни, сушени или замразени плодове. Те не само забавят стареенето на мозъчните клетки поради високото си ниво на антиоксиданти. Плодовете съдържат широк спектър от фенолни съединения, които играят ключова роля в борбата с оксидативния стрес – дисбаланс на вредни съединения в клетките, който причинява клетъчно разрушаване.
Още: Невролог: Правете това и мозъкът ви ще работи като швейцарски часовник
5. Ядки и семена
Ядките и семената са богати на растителни протеини, здравословни мазнини и фибри. В допълнение, те съдържат триптофан, аминокиселина, отговорна за производството на серотонин, който регулира функционирането на цялото тяло.
Бадемите, фъстъците, кедровите ядки, орехите, тиквените семки, сусамовите семки и слънчогледовите семки са отлични източници на основни хранителни вещества за мозъка.
Още: Невролог: Мозъкът може да сбъдне желанията ви - само 3 думи ще променят живота ви
Изследванията показват, че умерената консумация на семена и ядки намалява риска от депресия с 33% и повишава ефективността на мозъка с 30-35%.
Както можете да видите, подобряването на здравето на мозъка ви изобщо не е трудно - всичко, което трябва да направите, е да направите някои здравословни промени в диетата си. И ако искате още по-полезни съвети за подобряване на вашето здраве, говорете с вашия лекар.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.