Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Община Пазарджик стартира международен архитектурен конкурс за новата визия на Градския пазар

18 декември 2024, 18:12 часа • 580 прочитания

Община Пазарджик обявява старта на инициативата за провеждане на международен архитектурен конкурс „Нова визия на Градски пазар в гр. Пазарджик“. Тази амбициозна и далновидна стъпка цели цялостно облагородяване на пазара – ключова локация в сърцето на града, която е не само икономически център, но и символ на традициите, културата и историята на Пазарджик. Новото ръководство на общината вижда в конкурса възможност да обедини съвременни архитектурни решения с дълбокото уважение към историческите корени на града, създавайки пространство, което да бъде функционално, естетично и привлекателно за гражданите и посетителите.

Историческата значимост на пазара: от тържище до съвременност

Още: Община Пазарджик спечели проект за насърчаване на мултикултурна среда и образователна интеграция

Историята на Пазарджик и неговия пазар е неразривно свързана. Градът, основан през XV век, е възникнал именно около своя пазар, превърнал се в оживен кръстопът за търговия и обмен на стоки. През вековете пазарът е бил център на икономически живот, място, където се срещат традиция и иновация.

В миналото пазарът се е развивал постепенно – от открито тържище с прости сергии до съоръжения с постоянни павилиони. Въпреки това, днес сградният фонд и инфраструктурата му са в критично състояние. Липсата на интегриран подход към пространствената организация и остарелите архитектурни решения подчертават необходимостта от радикална промяна, която да обедини архитектурни, градоустройствени и социални аспекти.

Защо това се случва чрез международен конкурс?

Практика, която е повсеместно наложена из цяла Европа, тепърва започва да идва в България. Позитивите от международните конкурси са, че те предоставят платформа за реална конкуренция и иновативни идеи. Пазарът е не само място за търговия, но и културен символ. Целта на конкурса е да създаде пространство, което уважава историята, но същевременно отговаря на нуждите на модерния живот. Новото архитектурно решение трябва да преодолее настоящите проблеми с транспорта, организацията на движението и паркирането, като интегрира пазара с околните зони – парк, пешеходни алеи и културни обекти. Пазарът е място за срещи и взаимодействие. Новата визия ще го превърне в модерно пространство, което обединява общността и създава условия за съвременна социална и икономическа активност.

Още: Семинар за репродуктивното здраве и бъдещето на младите хора в Пазарджик

От месец май 2024 г. Община Пазарджик стартира подготовката за провеждане на конкурса. Бяха извършени подробни проучвания и анализи на съществуващото състояние на пазара, които разкриват ключовите проблеми и потенциали на територията. В рамките на тази фаза бяха стартирани две градоустройствени процедури за изменения на устройствените планове на кварталите и улиците в обхвата на пазара. Това включва преосмисляне на транспортната достъпност, организацията на движението и връзките със съседните зони. По този начин се дава възможност на участниците в бъдещия конкурс да могат да изследват градоустройствените проблеми и да дадат конкретни идейни предложения за подобряване на връзките на пазара с озеленената площ и с пешеходната зона на града. Създава се възможност да се изследва контекстуалната връзка на пространството на пазара с близко разположената до него групова недвижима културна ценност “Групов паметник № 5 – архитектурен ансамбъл “Мехкемето””.

Община Пазарджик поставя акцент върху включването на всички заинтересовани страни в процеса: след провеждане на работни срещи с участието на Камарата на архитектите в България – РК Пазарджик и на Съюза на архитектите в България – Пазарджик, представители на Община Пазарджик - арх. Даня Цивнева (директор Дирекция “Архитектура и териториално устройство” и основен инициатор на идеята за провеждане на международен архитектурен конкурс), арх. Димитър Бoюклиев (Главен архитект на общината), арх. Мима Настева, главен експерт от Отдел “Архитектура и инвестиционно проектиране”, както и представители на Оптимистас - организация, специализирана в организирането и провеждането на международни архитектурни конкурси, ангажирани в подпомагането на общината по предварителната подготовка и провеждането на конкурса. Обсъди се желанието на общинската администрация да проведе конкурс по начин, различен от досегашните възлагания, като се привлекат участници в конкурса и се стимулира реална и качествена конкуренция. Всички участници дадоха положителни становища за проекта, като 23 експертни страни дадоха своите професионални мнения.

Защо гражданското участие е важно?

Един от основните приоритети на общинското ръководство е включването на гражданите в процеса на трансформация. Подготвя се публична анкета за гражданите, за да се съберат мнения и идеи относно бъдещето на пазара. Чрез публичното допитване жителите на Пазарджик ще могат да изразят своите нужди, очаквания и идеи. Това гарантира, че крайното решение ще отразява не само професионалните стандарти, но и автентичните виждания на хората, които ще ползват пазара. Подобни подходи са стандарт из цяла Европа в процесите по демократично взимане на решения за съхранение и развитие на градската среда, но не и в България. Това доказано води до по-силно и активно гражданско общество, което взема отношение към местното самоуправление.

Още: Община Пазарджик откри център за безплатна подмяна на отоплителни тела за домакинства

Община Пазарджик вярва, че международният архитектурен конкурс ще доведе до създаване на модерно, функционално и естетично пространство, повишаване на качеството на живот на жителите и подобряване на икономическата активност и превръщане на пазара в културно-икономически център с регионално значение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес