От 28 до 31 март 2025 г. Пазарджик ще се превърне в център на младежкия театър с деветнадесетото издание на фестивала „Океан от любов“. Организиран от Младежки дом – Пазарджик и финансиран от Община Пазарджик. Фестивалът събира млади театрали от различни градове на страната, които ще представят своите постановки, ще участват в дискусии, театрални ателиета и лаборатории.
Фестивална програма и участие
Тази година на сцените в Пазарджик ще се изявят театрални трупи от София, Банкя, Варна, Сливен, Перник, Стара Загора, Благоевград, Казанлък и домакините от Пазарджик. Спектаклите включват разнообразни драматургични текстове и приказни сюжети, представени от млади актьори, които тепърва търсят своя път в театралното изкуство.
Фестивалът ще бъде открит на 28 март в 18:00 ч. с Импро шоу на ГафБенд, а в следващите дни зрителите ще могат да се насладят на постановки по произведения на Александър Островски, Антон Павлович Чехов, Михаел Енде, Бертолт Брехт и много други.
Дискусии и театрални ателиета
Традиционно, спектаклите ще бъдат последвани от кръгли маси, модерирани от утвърдени театрални професионалисти. Тази година сред медиаторите са:
• Гьорги Георгиев – Áнтика – режисьор, актьор и преподавател в НАТФИЗ
• Елица Йовчева – режисьор и носител на Наградата на Столична община за съвременни сценични изкуства
• Милко Йовчев – актьор с богата кариера в различни театрални трупи
• Самуела-Ивана Церовска – актриса в ДТ „Стефан Киров“ – Сливен
Освен дискусиите, младите актьори ще могат да усъвършенстват своите умения в театрално ателие, водено от Ралица Ковачева-Бежан в сътрудничество с Гьорги Георгиев – Áнтика.
Специални събития
Сред акцентите на фестивала са:
• Мотивационна среща с актрисата Елеонора Иванова, позната от сериалите „Пътят на честта“ и „Братя“, която ще разкаже за своя творчески път.
• Драма Лаб – интензивна театрална лаборатория, ръководена от Константин Еленков в колаборация с композитора Явор Карагитлиев и младия драматург Александър Секулов-младши.
Подкрепа за младите таланти
В рамките на фестивала висшите театрални учебни заведения ще представят своите специалности. Деканът на Факултет „Сценични изкуства“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – доц. д-р Лора Мутишева, ще представи възможностите за обучение в академията. По традиция, всяка театрална трупа ще получи специален подарък – сборник с пиеси на Александър Секулов, трикратен носител на наградата „Аскеер“.
За фестивала
Младежкият театрален фестивал „Океан от любов“ е основан през 2006 г. и вече почти две десетилетия подкрепя младите театрални таланти в България. Той е първият фестивал в страната, който въвежда театрални ателиета и професионални обсъждания на спектаклите, предоставяйки уникална възможност за творчески обмен и развитие.
ПРОГРАМА
Младежки театрален фестивал „Океан от любов“
28 март, петък
18:00 Откриване Импро шоу с ГафБенд
18:30 „Мартенски лудории“ – Младежки театър „Приятели“, Младежки
дом – Пазарджик - Голяма зала
19:45 Кръгла маса
29 март, събота
10:30 „Трубадурът и неговите приятели“ от Иван Митев - ТС „Смехурко”
ЦИКО „София”, филиал Банкя – зала „Устрем“
12:00 "Жълто око" от Никола Русев - МТ "Мускетарите", ОДТ "Боян
Дановски", Перник - Голяма зала
13:30 „И най- мъдрият си е малко прост“ по Александър Островски - ТС
„Смехурко” ЦИКО „София”, филиал Банкя – зала „Устрем“
15:30 – 17:30 – Театрално ателие – зала III ет.
17:30 Мотивационна среща с Елеонора Иванова – зала „Устрем“
19:00 „Големите пари“ от Алън Ейкбърн - Младежка театрална студия на
Мая Стоянова, Народно читалище ,,Искра-1860‘‘, Казанлъ – Голяма зала
20:30 Кръгла маса
30 март, неделя
10:00 “Малки хора” - по разкази от Чехов, Зошченко, Чудомир – Театрална
студия „Хвърчащите хора“, Военен клуб, Сливен - зала „Устрем“
12:00 Представяне на театралните специалности в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ –
зала „Устрем“
14:30 – 16:30 Театрално ателие – III ет.
17:00 „Момо и времекрадците“ от Михаел Енде – Театър ДоТ, Стара Загора
- Голяма зала
18:30 „Нещо като Ромео и Жулиета“ по „Ромео и Жулиета“ на Шекспир -
Театрално-танцова студия „Чекмедже“, София – зала „Устрем“
19:45 „Чехови страсти“ от А. П. Чехов - студенти „Актьорско майсторство“ от
Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград - зала „Устрем“
21:00 Драма лаб – Голяма зала
31 март, понеделник
9:30 Кръгла маса
10:30 „Скрудж‘ по Чарлз Дикенс – Театър ДоТ, Стара Загора - Голяма зала
12:30 „Небивала земя“ по „Питър Пан“ от Джеймс Матю Бари – Театрална
студия „В кутийка“, ЦПЛР-ОДК, Перник - Голяма зала
13:00 Кръгла маса
15:00 „Нито възрастни, нито деца“ – авторски спектакъл по текстове на Л.
Разумовска, О. Жанайдаров и др. – Театрално ателие, Варна – Голяма зала
17:00 „Дансен“ от Бертолт Брехт - студенти „Актьорско майсторство“ от
Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград - зала „Устрем“
19:00 „Магьосникът от Оз“ по Лиман Франк Баум – Асоциация за изкуство
„Пластилин“ - Голяма зала
20:15 Кръгла маса