Всичко, което трябва да знаем за хигиената по време на пандемия от коронавирус. Какво трябва да направим и за какво да мислим? Съветите са на проф. Емил Воденичаров от катедра "Хигиена" в МУ-София. Той ги обяви пред Нова тв.
Коронавирусът се задържа във въздуха твърде кратко.
Масата – гладките повърхности до 4-5- часа могат да задържат вируса. Най-дълго се задържа той по металните повърхности – дръжки на входни врати, парапети.
Проникването на вируса става през очи, нос и уста. Главен виновник са ръцете, които замърсяват. Затова как и кога трябва да ги мием?
Кога се мият ръцете – когато се събудиш, преди всяко хранене, преди гримиране, преди поставяне на контактни лещи, след хигиенни процедури – тоалетна, изхвърляне на боклук и подобни.
Достатъчно е да се измият със съпун. Еднакво добро е действието и на течния, и на твърдия сапун, дори домашния съпун е добър.
Ръкавиците - кога ги използаме и как се свалят?
Ръкавиците се свалят от ръцете в посока от основата към върха на пръстите с палеца на другата ръка, като се обръщат с обратната страна, с която не са били пипани повърхности. Трявба да се изхвърлят в отделна кофа, контейнер за изхвърляне на лични предпазни хигиенични средства.
Хигиена в магазина
В магазина – зеленчуци и плодовесе опипват от всики граждани. Измиването става с обилно измиване с вода, не със дезинфектанти. Те може да се накиснат във вода. След това тя да се изхвърли и после плодовете или зеленчуците трябва да се измият повторно.
Профилактика вкъщи
Обувките – при влизане, още в антрето трябва да се събуват. Според някои това е отживелица, но в момента е необходимост.
Връхните дрехи да се слагат на закачалка и се изнасят на тераса/балкон - да бъдат дезинфектирани от UV лъчите на слънцето. 3 часа са достатъчни.
Най-мръсният аксесоар това са мобилните телефони. Едно изследване на учени от Аризона установи, че върху него има 10 пъти повече микроби отколкото в тоалетната чиния. Чистете ги с мокри кърпички, но при изключен телефон, за да не го повредите. Може да се използва и микрофибърна кърпика за почистване на очла или да се почисти с парфюм.
За подовите настилки – може да се използва белина при разтвор - 9 към 1. Това е напълно достатъчно за дезинфектиране на подовете. Оцетът не е много ефективен. Ако няма белина, може да се използва парочистачка – температурата убива микробите.
Ефект може да има при концентрация на спирта над 60 % съдържание или хирургичен спирт.
Зимната течност за чистачките – не я пием, а я ползваме за дезинфекция на дръжки и метални повърхности.
Може да се ползва и хлорната вар.
Алкохолът дезинфектант ли е – определено, но на повечето ще им бъде мъчно, че отива фира.
В предприятията не е лошо да се върне практиката на бактерицидни лампи – кварцовите лампи – те трябва да са насочени към тавана, за да не дразнят очите на работещите.
Още полезни новини:
Производителят на Нурофен също опроверга информация за коронавируса
В ход са клинични изпитания на лекарство за коронавируса
Български звезди: Стойте си вкъщи!