Пастърмата е един от онези деликатеси, които ние българите от край време ценим и не пропускаме възможността да сервираме на трапезата си. Домашното производство обаче няма равно на себе си. Освен, че знаем какви продукти сме вложили, удоволствието от похапването е несравнимо.
Направата на пастърма си има и известни тънкости, с които ако не се съобразите, рискувате крайният резултат съвсем да не е това, което сте се надявали да опитате. Днес ще ви разкрием някои от особеностите, свързани с направата на домашна пастърма. Сигурни сме, че информацията ще е много полезна най-вече за хората, които са привърженици на домашните храни.
Вкусна и лесна домашна пастърма
Какво да знаем за приготвянето на пастърма?
Едно от най-важните неща е да си набавите наистина прясно месо. Винаги режете месото по дължината на мускулите, а не напречно. Самото осоляване може да се случи с морска или готварска сол. Няма особено значение. Количеството на подправката зависи както от месото, така и от съда, в който ще го овкусявате.
Има няколко технологии за осоляване, като една от тях е широко разпространена и се нарича суха технология. В този случай парчетата месо се поставят върху пластове сол, чиято дебелина е 1 – 2 см. Другата технология е мариноване в солена саламура. Приготвянето на саламурата не е никак сложно. В съд се налива вода и се поставя едно прясно яйце. Добавя се сол, докато яйцето не изплува на повърхността.
Ако избирате да се доверите на сухата технология, месото трябва да бъде положено върху пластовете сол за 2 денонощия. Солената саламура изисква малко повече време - 3 денонощия.
Когато изтече това време, пастърмата се обезсолява в съд с хладка вода и след това се овкусява с подправките, които сте решили да използвате.
След като преминете и през тази стъпка, идва ред на сушенето. Важно е пастърмата да съхне на хладно и проветриво място. Няколко седмици по-късно тя ще се превърне в перфектното допълнение към чашата с домашно червено вино.
Насладете й се!