Има безброй формули, по които се изчисляват нормите на прием на течности. Един от най-известните казва, че трябва да умножите 30-45 ml вода на килограм телесно тегло.
Режимът на пиене през лятото е малко по-различен от обичайния, когато тялото консумира 1,5-2 литра вода на ден. При повишени температури на околната среда се нуждаем от един и половина пъти повече течност, така че трябва да попълваме водния баланс по-често.
Как да изчислите водната си норма в горещините?
Ако средната нужда от течност е 30 ml на 1 kg телесно тегло, тогава в горещините скоростта трябва да се увеличи до 40 ml на 1 kg. Освен това, колкото по-горещо е времето, толкова повече човек се поти и губи течности, което означава, че е рационално да добавите допълнително 400 до 600 мл вода към нормата си, за да избегнете дехидратация.
В горещините трябва да пиете при жажда и за предпочитане по 100 мл на всеки час - за по-сигурно. Жаждата е основният сигнал за дехидратация. За да разберете дали тялото ви е жадно, можете да използвате „теста за глътка“: отпивайте няколко глътки вода на всеки час и оценявайте чувствата си. В същото време водата винаги трябва да е на лице, за да не забравите да пиете.
Как да изберем правилната минерална вода за нас?
Достатъчното пиене в горещините ще помогне за поддържане на водния баланс на тялото, ще предпази от задържане на течности и подуване.
Най-добрият вариант за утоляване на жаждата е чистата вода с температура 15-20 градуса, най-често това е температурата на стайната вода. Слаб зелен чай, домашно приготвени плодови напитки и компоти без захар, растително мляко също са подходящи за утоляване на жаждата.
За оптимален воден баланс се препоръчва също така да се компенсира загубата на соли и микроелементи, които излизат с потта. За това е подходяща минерална вода. За ежедневно утоляване на жаждата изберете трапезна или лечебно-трапезна минерална вода. Минералните води имат благоприятен ефект върху храносмилането, полезни са за черния дроб, подобряват метаболизма.
Защо пиенето на медената вода е толкова полезно?
Защо дехидратацията е опасна?
Под дехидратация е обичайно да се разбира състояние, когато водният баланс е под нормата. Ако този показател падне само с 2-3%, вече можете да забележите неприятните му прояви:
· замаяност и слабост;
· кардиопалмус;
· бледа кожа;
· затруднено преглъщане на слюнка;
· подут език;
· оток (така тялото се опитва да задържи ценната влага);
· загуба на координация;
· крампи на краката и др.
В никакъв случай тези симптоми не трябва да се пренебрегват, тъй като при воден баланс с 20% под нормата човек може да умре.
Въпреки това не трябва да злоупотребявате с вода по време на жегата, особено за хора с хронична хипертония и бъбречна недостатъчност. Те трябва да намалят приема на течности и да следват съветите на своя лекар.
Здравите хора също трябва да помнят за умереността и да не пият литър вода наведнъж, в противен случай това ще бъде изпълнено с тежест и дискомфорт в стомаха, както и повишено натоварване на бъбреците.
В горещините се препоръчва да се откажете от газирани, кофеинови и сладки напитки, които провокират инсулинови скокове и само засилват жаждата.