Стереотипите за здравословния начин на живот често ни изглеждат верни. Например митът за необходимите десет хиляди крачки на ден се роди благодарение на рекламата на първия в света крачкомер.
Редица минали проучвания показват, че дългите периоди на ходене действително укрепват сърцето, подобряват психическото благосъстояние и намаляват риска от диабет. Медицинско училище в Харвард направи изследване. Тяхното изследване включва 16 500 хиляди жени на възраст 65-72 години. В продължение на една седмица учените измерват изминатото разстояние и чертаят здравословните им показатели. Установено е, че жените, които са правили средно 4400 стъпки на ден, са имали намален риск от смъртност в сравнение с жените, които са правили по-малко крачки. Учените забелязват, че след достигане на 7500 стъпки на ден не се наблюдават допълнителни ползи.
Следователно не трябва да се фокусирате върху броя на стъпките. Вместо това погледнете ежедневните си нива на физическа активност.
Какво ще се случи с тялото ви, ако ходите пеша ежедневно
Според проучване на норвежки учени хората, които са заседнали повече от 8 часа на ден, увеличават риска от смърт с цели 59% (сравнено с тези, които седят около 4 часа на ден)! Беше отбелязано също, че 60-80 минути упражнения с умерена интензивност значително намаляват този висок процент. И в същото време подобряването на здравните показатели не корелира по никакъв начин с нормата от 10 000 стъпки. Основното нещо е редовността на физическата активност.
Интересно изследване са провели учени от университета в Бирмингам и университета Брунел. Изследователите събраха група тийнейджъри и говориха за положителното въздействие на ходенето по 10 хиляди стъпки всеки ден върху техния ум, енергия и сърдечно-съдово здраве. В началото на експеримента субектите бяха много вдъхновени от тази идея, но скоро всеки от тях започна да губи мотивация поради сложността на задачата.
След като анализираха работата с млада възрастова група, учените стигнаха до извода, че човек не трябва да си поставя невъзможни задачи, за да не се откаже наполовина. По-добре е да започнете с по-нежни и лесни за изпълнение натоварвания, като постепенно увеличавате тяхната сложност.
Колко най-малко крачки трябва да правим на ден, ако искаме да отслабнем?
Ежедневните разходки от 10 хиляди стъпки не могат да се считат за универсална норма за всички хора, тъй като всяка физическа активност се избира индивидуално в зависимост от възрастта, благосъстоянието, теглото и целите на пациента. Например в напреднала възраст нормата от 10 000 крачки може да се окаже не само непосилна, но и опасна задача.
Казано по-просто, никое научно изследване не определя единна дневна скорост на стъпките за всички. Най-често говорим за минимално ниво на активност, например поне 30 минути на ден 3-5 пъти седмично. А цифрата „10 000“ е морално остаряла.
Ако искате да започнете да водите по-активен начин на живот, без да прибягвате до тежки упражнения, трябва да започнете с малко - енергично ходене по 20-30 минути на ден, бягане на бягаща пътека или колоездене.
Тази идея се подкрепя и от Световната здравна организация. Експертите смятат, че хората на възраст от 18 до 64 години без остро заболяване се нуждаят от поне 20 минути ежедневно бързо, непрекъснато ходене и в допълнение към това от 75 до 150 минути седмично кардио с умерена интензивност.
Интересен факт: средно жителите на САЩ правят 5200 стъпки на ден, японците - 7500, шведите - 10 000, австралийците - 11 000.
10 неподозирани ползи от ходенето пеша
Ползи за здравето от ходенето
Бързото ходене ще помогне за премахване на негативните последици от заседналия и заседнал начин на живот. Предимството му е не само в положителния му ефект върху човешкото здраве, но и в неговата простота: можете бързо да се разходите от една желана точка до друга, без да отделяте допълнително време за това.
Учени от Тексаския университет установиха, че ако човек прави по-малко от 5 хиляди стъпки на ден, тогава метаболизмът се забавя и тялото започва да усвоява мазнините по-зле. А натрупването му увеличава вероятността от развитие на затлъстяване, сърдечно-съдови и ендокринни заболявания.
Колкото по-бързо вървите, толкова по-добър ще бъде резултатът. Съветваме ви да се съсредоточите върху броя на стъпките или напълно да изоставите крачкомера: той води само приблизителен брой и не взема предвид характеристиките на вашето движение. Например, за това устройство броят на стъпките при бягане и при бавно ходене ще бъде еднакъв, но разликата в ползите за здравето е огромна.