1. Сушени манатарки
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Бялата гъба е вкусен и питателен продукт. Освен това в изсушен вид той запазва всичките си полезни свойства. Сушените манатарки са лидери по съдържание на калий, 100 g съдържат 3937 mg от този елемент. Освен калий, манатарките съдържат и рибофлавин, който е полезен за щитовидната жлеза, както и лецитин, който премахва плаката по стените на кръвоносните съдове.
Трябва да знаете, че децата под седемгодишна възраст не се препоръчва да ядат манатарки, за тяхното храносмилане - това е твърде тежък продукт. Също така трябва да се използва с повишено внимание при възрастни хора.
Лекар посочи кога организмът алармира, че има недостиг на калий
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
2. Сушена праскова
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Сушените праскови съдържат висока концентрация на минерали и витамини: бета-каротин, витамини от група В, тиамин, калций, калий, натрий, фосфор, магнезий. Благодарение на хранителните си вещества, сушената праскова укрепва имунната система, подобрява състава на кръвта, стабилизира нивата на хемоглобина и стимулира жлъчния мехур. 100 г сушени праскови съдържат 2043 мг калий, което е дневната нужда.
3. Сушени кайсии
Сушената кайсия представлява изсушена половинка кайсия без костилка. В сушените кайсии има много хранителни вещества, но най-вече, разбира се, калий - 1710 mg на 100 g плод. Когато купувате, обърнете внимание на цвета на плодовете - твърде ярък оранжев цвят може да означава, че плодовете са били третирани с химикали по време на сушене.
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
5. Пшенични трици
Пшеничните трици са твърдата обвивка на зърната, останала от производството на брашно. Именно триците съдържат повечето витамини, минерали и фибри. В пшеничните трици има много калий - 1260 mg на 100 g продукт. Калият в триците, съчетан с магнезий и витамини от група В, помага за отстраняването на холестерола от кръвта. Въпреки това, пшеничните трици трябва да се използват с повишено внимание за тези, които страдат от заболявания на храносмилателната система, в някои случаи има противопоказания.
6. Мляко и млечни продукти
Млякото съдържа не само обичайния калций, но и калий. В същото време най-много калий има в обезмасленото мляко на прах – 1220 мг на 100 г. Ползите от сухото мляко са почти същите като тези от обикновеното краве мляко, но срокът на годност е много по-дълъг – до 8 месеца.
7. Семена и ядки
Ядките са вкусна и здравословна закуска през целия ден. Сред ядките лидери по съдържание на калий са пресните или печени без сол шамфъстъци (1025 мг на 100 г), печени лешници (750 мг) и пресни бадеми (730 мг). Все пак трябва да се знае, че дневната норма на ядки е не повече от 25 g, което е средно 15-20 броя. Освен това те трябва да се приемат с повишено внимание от хора, склонни към алергии.
Тези 7 симптома са ключови при загуба на калий
8. Банани
Най-известният плодов източник на калий е бананът. Съдържа 400 мг калий на 100 г. Благодарение на калия в бананите се подобрява сърдечният ритъм, стените на кръвоносните съдове се укрепват. Освен това бананът е естествен антидепресант поради съдържащия се в него серотонин. Препоръчително е да ядете не повече от 2 банана на ден, тъй като това е висококалоричен продукт, който освен това съдържа много захар.
9. Зеленина
Зелените са истински склад на витамини и минерали. Основните източници на калий сред зелените са копър (738 мг на 100 г), магданоз (558 мг) и спанак (554 мг). Доста проблематично е да ядете 100 г зеленчуци наведнъж и не е необходимо, просто ги добавете към основните ястия - и вече ще получите достатъчна доза хранителни вещества.
10. Картоф
Има мнение, че картофите са просто нишесте и празни калории. Това обаче съвсем не е така. 100 г картофи съдържат 520 мг калий. По-голямата част от калия е в кората на картофите, така че яденето на картофи с кората им е по-здравословно, отколкото напълно обелени.