Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-полезните сурови ядки?

08 януари 2024, 21:44 часа

Всяка година нараства броят на проучванията, потвърждаващи колко полезни са ядките за човешкото здраве, най-вече ако е въпрос за намаляване на рискови фактори относно сърдечно-съдови усложнения.

Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук

Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва

Д-р Едуард Гроуп разказва следното. 

Ядките са превъзходен източник на мазнини, фибри и протеини. Съдържат главно здравословни мононенаситени мазнини, като омега-6, или полиненаситени мазнини, като омега-3; също и много минерали и витамини, включително магнезий и витамин Е.

Учените са открили невероятния ефект на ядките върху продължителността на живота. Те констатирали, че хората, които редовно ядат ядки, живеят по-дълго. Може би причината е намаленият риск от хронични заболявания.

Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи

Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим

Лекар: Тези 7 ядки са най-полезните за нас

Бадеми

Бадемите помагат за нормализиране на нивата на холестерола в кръвта. Те намаляват степента на „лошия" LDL-холестерол (това са липопротеините с ниска плътност), който засилва рисковете за атеросклероза, водеща до миокарден инфаркт и инсулт.

В комбинация с нискокалорична диета бадемите помагат за намаляване на теглото и кръвното налягане. Консумирането на една шепа бадеми на ден (28 грама) е достатъчно да намали степента на кръвната захар след хранене с 30% при хора с диабет. Бадемите оказват положителен ефект спрямо чревната микрофлора, увеличавайки броя на полезните за човешкото тяло бактерии, включително бифидобактерии и лактобацили.

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Шам-фъстък

Този вид фъстък ограничава риска за сърдечно-съдови усложнения и има позитивен ефект за кръвното налягане, наднорменото тегло и окислителния статус. Нарушаването на този статус повишава нивото на токсични реактивни кислородни видове (свободни радикали), което води до окисляване на важни клетъчни компоненти като липиди и ДНК. Клетките развиват окислителен стрес, който е причина за много сериозни заболявания: атеросклероза, хипертония, болест на Алцхаймер, диабет, а също така ускорява процеса на стареене. В допълнение, шамфъстъкът намалява негативния ефект от повишаване на степента на кръвната захар.

Орехи

Орехите са великолепни източници на алфа-линоленова киселина (тя един от видовете омега-3 ненаситени мастни киселини). Орехите редуцират риска от сърдечни заболявания. Изследванията потвърждават, че намаляват „лошия" холестерол и покачват степента на „добрия". Ограничават възпалителните процеси в човешкото тяло, които са част от много хронични заболявания. Било проведено интересно проучване сред студенти за ефектите от орехите върху мисловните способности. Оказало се, че група студенти, които консумирали орехи, са подобрили резултатите на дедуктивното си мислене.

Кашу

Проучвания, изследващи ефектите от диети с висока степен на ядки кашу върху пациенти с метаболитен синдром, дали положителни резултати. Установено е, че диети, при които 20% от калориите идват от кашу, нормализират кръвното налягане при метаболитен синдром. При това, кашуто в диетите повишава техния антиокислителен потенциал.

Макадамия

Ядките макадамия са истински склад на хранителни вещества и отличен източник за мононенаситени мастни киселини. При хората с висок холестерол той смъква степента си, ако следват диета с макадамия за определен период от време. Ефектът от диета с ядки макадамия съвпада с резултатите от въздействието върху човешкия организъм на специална кардиологична диета, разработена от Асоциацията на американските кардиолози. При това, ядките макадамия намаляват рисковете от окислителен стрес и възпаление.

10 невероятни ползи за здравето от ядките макадамия

Бразилски орех

Бразилските орехи са наистина уникален източник на селен. Селенът е отличен антиокислител. Дефицитът на селен в организма е рядко явление и обикновено се свързва със специфични болестни състояния. Пациентите, които се нуждаят от хемодиализа за бъбречно заболяване, имат дефицит на селен. При болни, приемали на ден по 1 бразилски орех 2 месеца, нивото на селен в организма се възстановява.

Ролята на витамин Е

Забележително е високото съдържание на витамин Е в бадемите, лешниците и фъстъците. Витамин Е забавя зависимия от възрастта когнитивен спад при хора на средна и по-напреднала възраст – нарушено внимание, памет, умствена дейност и др. Така че, ако искате да запазите умствения си потенциал за по-дълго, не забравяйте за бадемите и лешниците!

Внимание! Статията е предназначена само за информация. Допитвайте се винаги до медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес