С течение на времето придобиваме смирение, мъдрост и се научаваме да черпим от това, което лекува, без да причиняваме вреда на тялото. Това е основното предимство на билките. Понякога трябва да чакате по-дълго за тяхното въздействие, но при билките страничните ефекти са в пъти по-малко, отколкото при лекарствата. Към какви билкови запарки трябва да се насочите в зряла възраст?
Още: Ползи от морската вода за тялото
Днес е все по-трудно да се намери напълно здрав човек, особено при възрастните хора, така че идеите за консумация на билки – особено ако планираме да ги пием редовно – трябва да се обсъдят с лекуващия лекар. Въпреки че при тях страничните ефекти се забелязват много по-рядко (отколкото след лекарства), те не са изключени. Билките могат да взаимодействат както с други билки, така и с лекарства. Обсъдете редовното пиене на билки с доверен медицински специалист.
Билки за по-добра работа на мозъка
Корен от женшен
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Женшенът подпомага имунната система и умственото представяне. Консумирана редовно, тя засилва устойчивостта на организма към стрес и инфекции. Има витализиращи, енергизиращи, антиоксидантни, противоракови и антидиабетни свойства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Не може обаче да се консумира без лекарска консултация, ако възрастният има проблеми с хипертония или други кардиологични заболявания.
Как да приготвим запарка от женшен?
Просто залейте една чаена лъжичка от билката с чаша вряла вода и оставете да се запари за четвърт час, покрита. След прецеждане и охлаждане е готова за консумация.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Маточина
Всеки се нуждае от помощ понякога, за да тушира екстремните емоции и да облекчи напрежението. Отличен, естествен антидот срещу стреса и излишните стимули, нахлули в ежедневието ни, е редовното пиене на запарка от маточина.
Маточината не само успокоява. Тя има благоприятен ефект върху когнитивните способности. Когато се консумира редовно, подобрява паметта и концентрацията. Учените изучават ефектите й върху инхибирането на деменцията при възрастните хора.
Маточината има силни антиоксидантни свойства. Потискайки токсичните ефекти на свободните радикали, тя забавя процесите на стареене на клетките, не само на кожата, но и на мозъка.
Как да приготвим запарка от маточина?
Залейте една супена лъжица от билката с чаша вряла вода и оставете да се запари за четвърт час, покрита. След прецеждане и охлаждане е готова за пиене.
Тези билки намаляват холестерола и прочистват черния дроб
Гинко билоба
Гинко билобата помага за успокояване на много заболявания, пред които са изправени възрастните хора. Препоръчва се за хора, страдащи от деменция и болест на Алцхаймер. Подобрява паметта и интелектуалното представяне. Облекчава световъртежа и шума в ушите. Забавя процесите на стареене, укрепва нервната и кръвоносната система. Предпазва от развитието на атеросклероза и нейното обостряне. Стимулира прочистването от токсини, отлагания и ненужни метаболитни продукти. Предпазва от неопластични заболявания.
Гинко билоба не се препоръчва за хора с проблеми със съсирването на кръвта и тези, които приемат антикоагуланти.
Как да приготвим запарка от гинко билоба?
Залейте една чаена лъжичка от билката с чаша вряла вода и оставете да се запари, покрита, за около 20 минути. След прецеждане и охлаждане е готова за консумация.
Тези билки са най-добрият лек при 100 болести
Бял трън
При лечение на много заболявания възрастните хора са принудени да приемат различни лекарства. Всяко едно от тях обаче натоварва черния дроб. Няма по-добра подкрепа за черния дроб от билката бял трън, която насърчава регенерацията и прочистването на клетките.
Бял трън може да се консумира сух, самостоятелно или като добавка към кисело мляко, каша или салата. Препоръчителната дневна доза е 1-2 чаени лъжички зърна или млечен трън на прах. Ако се консумира в повече, може да причини диария.
Можете да приготвите и запарка от бял трън. За целта е най-добре да използвате прясно смлени семена. Залейте една чаена лъжичка с чаша вряла вода и оставете настрана за четвърт час. Пийте след охлаждане, за предпочитане два пъти на ден.