През изминалите дни Националния институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение от първа степен - жълт код, за горещо време с максимални температури между 34 и 39 градуса.
Още: Тази група хора е най-засегната от смяната на лятното часово време
Колкото и да обичаме топлото време, всички знаем, че тези температури са много високи и действат изключително неблагоприятно на организма.
За щастие, хората лесно можем да намерим решение срещу жегите - пускаме климатик, сипваме си нещо студено и охлаждащо или пък отиваме на басейн. Нашите четириноги приятели обаче нямат тази възможност и за това е наша отговорност да знаем кога температурите стават изключително опасни за животните и какви мерки трябва да вземем, за да ги предпазим.
Лесно е да преценим кога температурите са опасни за нашите домашни любимци - ако на нас ни е много горещо и не искаме да излизаме навън, то е силно вероятно те да се чувстват по същия начин.
Още: Опасни ли са постите за децата? Това всеки родител трябва да го знае
Но какви мерки можем да предприемем, за да помогнем на четириногите ни приятели?
1. Не разхождайте кучетата в най-горещите часове на деня
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-лесният начин за почистване на скарите на фурната с домашни средства
Още: Честа грешка: Как правилно се почиства индукционен котлон
Източник: IStock
Колкото и елементарно да ни се струва това правило, за съжаление, много хора не отчитат риска от жегите, когато става въпрос за животните.
Още: Какво се случва с тялото ни, ако се подложим на студени душове?
Още: Кои дрехи ни правят да изглеждаме по-слаби?
През деня много голяма част от животните могат да "прегреят" след продължително излагане на висока външна температура или силно слънце. Признаците на "прегряване" се изразяват в учестено дишане, зачервяване на езика, повишена телесна температура, нестабилна походка и повръщане.
Не трябва да пренебрегваме и факта, че асфалта през лятото може да се нагрее до 50 градуса и отново, много лесно можете да прецените дали е подходящо да разходим кучето си сега - ако вие не можете да стъпвате "боси по асфалта", те също не могат!
2. Не оставяйте домашните си любимци затворени в автомобила
Никога и при никакви обстоятелства. При тези горещини температурите в колата много бързо могат да се повишат до опасни стойности. Независимо дали климатика е включен или прозореца отворен, когато колата се нагрее от слънцето, температурата вътре става меко казано непоносима. Това може да доведе до необратими последствия и загуба на живота на вашия любимец.
3. Не забравяйте да осигурите достатъчно вода
Снимка: IStock
Водата помага за регулиране на телесната температура и предотвратява дехидратация. Когато животните са дехидратирани, те не могат ефективно да се охлаждат и това може лесно да доведе до топлинен удар. Достатъчният прием на вода подпомага и храносмилането, усвояването на хранителни вещества и изхвърлянето на отпадъци от тялото.
4. Наблюдавайте за признаци на дехидратация или топлинен удар
Водата е необходима за правилното функциониране на всички органи в тялото не само при нас, но и при домашните любимци. Дехидратацията нарушава тези функции и довежда до сериозни здравословни проблеми. Наблюдавайте за затруднено дишане, ускорен сърдечен ритъм, летаргия, треска, замаяност или липса на координация.