Ако човек иска тялото му да функционира правилно, то той трябва да си набавя всички онези минерали и витамини, които са с фундаментално значение за процесите в организма ни. Малцина са наясно с това, че магнезият, заедно с мангана и цинка, е един от факторите за осъществяване на коензимните реакции. Или казано по друг начин – магнезият е един от онези минерали, без които е невъзможно да поддържаме добро здравословно състояние.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Колко време трябва да се приема магнезий
Днес ще ви разкажем по-подробно за това какво се случва с организма ни, ако имаме недостиг на магнезий, как реагира тялото на тази липса и кога е правилно да приемаме минерала – сутрин или вечер.
Какви промени настъпват с организма на човек, ако има недостиг на магнезий
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Съвременните хора често водят нездравословен начин на живот, погълнати от редицата ангажименти в своето ежедневие. Това води до лоши хранителни навици, липса на достатъчно активност и влошаване на здравословното състояние.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Полезни ли са наистина солните лампи? Трябва да знаете това!
Ето и някои от болестите, при които се наблюдава недостиг на магнезий:
• Болест на Крон;
• Диария;
Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем
Още: 6 причини да осигурите работно облекло за служителите си
• Повръщане;
• Проблеми с бъбреците;
• Диабет;
• Други.
Когато в тялото на човек няма достатъчно магнезий, едни от първите симптоми са загуба на апетит, повръщане, умора, слабост, гадене. В случай, че този дефицит продължи дълго време, възможно е да настъпят още по-сериозни проблеми, свързани с промяна на сърдечния ритъм, мускулни спазми, изтръпване и други.
Как можем да предотвратим това
За предпочитане е да се консумират колкото се може повече храни, богати на магнезий. Важно е в менюто си да включваме сусамов тахан, ленено семе, ядки, спанак, босилек и всякакви зърнени храни. Всички те са с богато съдържание на този минерал.
Дори е препоръчително бременните жени, които преминават през тежки периоди, свързани с постоянно гадене и повръщане, да приемат допълнително магнезий чрез хранителни добавки. Разбира се, задължително трябва да консултират това с лекар, който следи тяхната бременност.
Кога и как се пие магнезий?
Кога е правилно да се консумира минералът
Ако сте решили да стартирате с приема на хранителната добавка, то нашият съвет е това да се случва сутрин на гладно. Препоръчително е да приемате таблетката с чаша вода.
Хората, които не са привърженици на приема на хранителни добавки на гладно, могат да го приемат и с храна, но трябва да внимават тя да не е богата на неразтворими фибри, оксалати и фтитати.
Магнезий - минерал за здравето на ума и тялото
Магнезият е един от малкото минерали, които могат да се приемат и вечер. Той е способен да улесни заспиването и да спомогне за намаляването на мускулните крампи.
Друго важно нещо, за което трябва да сте информирани, е комбинирането на този минерал с други хранителни добавки. За да се усвои по-добре от организма, специалистите препоръчват да го приемате заедно с витамин C или витамин D. Не е желателно обаче да бъде комбиниран с желязо, калций, мед или фосфор. Именно те пречат за неговото усвояване.
Важно е също да споменем, че приемът на магнезий през зимата е задължителен. Именно през студените месеци се усеща най-осезаем дефицит на витамини при повечето хора. Липсата на слънчева светлина, ограничен достъп до пресни плодове и зеленчуци, температурни колебания – всичко това се отразява на имунитета ни.
Ако искате да се чувствате здрави, силни, енергични и лишени от всякакъв дискомфорт, приемайте магнезий!