Плодовете са незаменим източник на витамини и минерали и консумацията им може да допринесе за подобряване на здравословното състояние. Интересуващите се от здравословно и рационално хранене трескаво търсят информация кога е най-удачно да похапват плодове, за да се усвоят ценните вещества най-добре и да не повлияят отрицателно и на фигурата им. По този въпрос информацията в различните източници коренно се различава – от препоръки да се консумират само на гладно до такива, настояващи плодовете да се похапват само като десерт и с храната. Сериозно разминаване има и по отношение на въпроса кога се ядат плодове – сутрин или вечер. Развенчаваме митовете и обясняваме фактите, за да ви помогнем да извлечете максимум полза от консумацията на витаминозните сладки изкушения.
Още: 7 трика, с които ще направите уникални пържени кюфтета като на баба
Още: Храни богати на ликопен, които задължително да включите в менюто си
Защо плодовете с костилка са толкова полезни за здравето?
Кога се ядат плодове – митове и факти
1. Мит 1
Още: Танините във виното и как те ни вредят
Още: Мед и канела при високо кръвно - да или не
Плодовете следва да се консумират сутрин за закуска на празен стомах или следобед
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лимонена киселина - ползите, които ще ви учудят
Още: Какво е ацесулфам к и защо е толкова опасен за здравето
Този мит е точно това – мит. Научни доказателства за това, че плодовете са най-полезни сутрин, липсват. Вероятно митът е свързан с диетите за отслабване. В този случай, замествайки закуската с плод, ще спестите калории и наистина ще свалите килограми. Същото ще се случи обаче и ако замените закуската със зеленчук, кафе или твърдо сварено яйце. Тоест фактът, че замяната на закуската с плодове помага за контрол на теглото далеч не означава, че консумацията им е по-полезна сутрин и че това е отговорът на въпроса кога се ядат плодове.
Фантастични ползи от яденето на плодове на закуска
Теорията пък, че яденето на плодове следобед е по-полезно, се основава на идеята, че консумацията на лека закуска с високо съдържание на захар точно в този отрязък на деня може да повиши нивата на кръвната захар и да „събуди“ храносмилателната система. Да, кръвната захар ще се повиши, но това ще се случи независимо дали плодовете за изядени на обяд, вечерта, или следобед. По отношение на отслабването е възможно да помислим върху два факта – повишаването на кръвната захар не е най-доброто, което да желаете при опит за сваляне на килограми, но ако до момента сте похапвали торти в 2 след обяд и ги замените с плодове, да, ще имате успех в борбата с килограмите, а от това ще подобрите и здравето си. Плодовете са богати на фибри и ще ви държат сити до вечерта, което също прави приемането им следобед добра идея. Този факт обаче не значи, че консумацията е по-полезна сутрин или вечер. Ползите са съизмерими и предимство при прием сутрин няма.
Още: Може ли картофите да се държат в хладилника - как правилно да ги съхранявате
2. Мит 2
Този мит гласи, че плодове не се ядат вечер, тоест подкрепя предходния, че отговорът на въпроса кога се ядат плодове е сутрин. Фактите обаче показват друго. Тежката вечеря може да попречи на съня, но ако я замените с плодове, които са леки, ще се радвате на по-качествено и пълноценно време, прекарано между завивките. Плодовете вечер далеч не са забранени. Яденето на определени храни преди лягане са сочени като враг на съня. Плодовете обаче не са сред тях. Нещо повече – ако хапвате плодове, богати на калий и магнезий, ще спите по-добре и ще се оплаквате от по-малко болезнени крампи по време на сън. Всичко това красноречиво сочи, че е мит забраната за консумация на плодове вечер и препоръката да се консумират сутрин.
Това са плодовете, които ЛЕКУВАТ
3. Мит 3
Митът гласи, че плодовете трябва да се консумират на гладно, тъй като с храна пречат на храносмилането, което е в подкрепа на консумацията им сутрин.
Фактите са други – да, плодовете със своите фибри наистина може да ви накара да се почувствате леко подути и да забавят храносмилането, но това далеч не е лошо –държи ви сити. Плод за десерт ще ви помогне да не прекалявате със следващото ядене за деня и да не похапвате между основните хранения. Нещо повече – фибрите са важна част от всички диети и подобряват здравето на червата. Така че, ако се чудите кога се ядат плодове – верен и грешен отговор няма. Важно е какви и в какви количества, а не кога. Малко са специфичните проблеми и заболявания като диабет например, при които консумацията в определен отрязък от деня помага или вреди на здравето.
Кога се ядат плодове, ако страдате от диабет?
Нека разгледаме специфичния пример с диабета по-подробно. Диабетиците не трябва да консумират сладки храни, както и такива, които са богати на въглехидрати, за да не допуснат резки скокове на кръвната захар. Плодовете обаче или повечето от тях не водят до това и не са забранени за диабетиците. На диабетиците се препоръчва да консумират плодовете заедно с храни, богати на мазнини или протеини, както и да обсъдят своето индивидуално меню със специалист.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.