Кефирът - búlgaros, представлява естествено ферментирала млечна напитка, която има много приятен вкус и полезен състав. Произхожда от кавказкия регион на Евразия и се консумира от векове. Кефирените зърна са известни още като кефирна или тибетска гъба.
Още: Как да си направим домашна салата от водорасли уакаме
Още: Лекар: Това е най-добрата храна за бистър мозък и добра памет
Неговият точен произход не е съвсем ясен, но се смята, че хората са го открили напълно случайно. Овчари носили млякото от животните в кожени торби, които имали тибетска гъба в тях и след време установили, че млякото е ферментирало по напълно естествен начин.
Ползи и вреда от кефирната диета
Кефирната гъба е симбиотична култура от бактерии дрожди, като на външен вид доста прилича на карфиол. Тя помага за ферментацията на млякото и превръщането му в кефир за пиене. Зърната съдържат микроорганизми като Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus kefiranofaciens и различни видове дрожди.
Още: Знаете ли от какво се прави тофу
Още: Джоджен - подправката която е полезна за здравето и прави боба невероятен
Кефирните зърна се разпространяват почти из целия свят. Прави се от различни видове мляко и млечни алтернативи. Съществуват два вида кефир – млечен и воден. Млечният е по-добре познат на хората и се консумира повече. Нека видим какъв е неговият състав:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как най-лесно се прави почистване на кухненски шкафове?
• Витамини и минерали – добър източник на витамини от групата В, фосфор, витамин D, витамин U и калций.
• Пробиотици – разнообразие от полезни дрожди и бактерии.
• Въглехидрати – съдържа лактоза, която се намира в млякото и се разгражда частично по време на ферментацията. Така кефирът е по-лесно смилаем от хора, които имат лактозна непоносимост.
Още: Учени: Това е алкохолът, който пият столетниците
Още: Противопоказания от лютия червен пипер
• Мазнини – те зависят изцяло от млякото, което се ползва и неговата масленост.
• Протеин – съдържа около 3-4 грама протеин на 100мл.
По време на ферментацията може да се открият и различни органични киселини, аминокиселини и ензими.
Какви са ползите от редовната консумация на кефир ?
• Намалява риска от някои заболявания
В кефира се съдържат противовъзпалителни, антиоксидантни и понижаващи холестерола вещества, които намаляват риска от хронични болести като рак, сърдечно-съдови и диабет.
• Подобрява работата на храносмилателната система
Пробиотиците, които се съдържат в кефира, подобряват здравето на червата, като насърчават растежа на полезни бактерии и потискат вредните. Това подобрява храносмилането, намалява подуването на корема и предотвратява появата на запек.
• Повишава имунитета
Благодарение на своите антибактериални свойства, кефирът подсилва имунната система и намалява рисковете от развитие на рак и други заболявания.
• Помага при физическа активност
Кефирът е подходящ за хора, които спортуват редовно, защото помага за възстановяване на мускулите и хидратация на организма.