Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво никога не трябва да се яде при кърмене?

07 май 2023, 16:34 часа

Върху здравето на майката и бебето съществено влияние оказват не само начинът и условията на живот, навиците и активността, но и дневното меню. Начинът на хранене е важен и по време на бременността, когато грешките в режима и недостигът на витамини и минерали могат да доведат дори до раждане на дете с увреждания.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Повечето бременни са запознати, че фолиевата киселина е от най-ключово значение за тях и за нормалното развитие на плода, но какво е менюто за кърмещите и щастливи мамчета, които вече държат мечтаното бебче в ръцете си? Има ли храни, които кърмачките следва да консумират по-често и какво никога не трябва да се яде при кърмене разберете сега.

Какво никога не трябва да се яде при кърмене?

Кърмещите дами трябва да бъдат особено внимателни каква храна слагат на масата си, тъй като тя се приема от детето именно чрез кърмата. Ако бебето е чувствително към определени храни, то майката трябва да преустанови консумацията им, докато кърми. Други храни и напитки, които са в списъка какво никога не трябва да се яде при кърмене и с които следва да се внимава, са:

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

1. Кофеин

Кафето не е единствената напитка, която го съдържа. Кофеин има и в чая, както и в някои десерти, шоколад, газирани и тонизиращи напитки. Кофеинът е стимулант, който може да направи бебето неспокойно. Безопасната доза за кърмещите е не повече от 300 mg на ден – количеството се равнява на две до три чаши кафе според вида му.

За физическите и емоционални ползи от кърменето за майката и бебето

2. Алкохол

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Мислим, че тук две мнения няма. Ако с кафето може да се направи компромис, то алкохолът е табу за кърмещите. Те могат да си позволят чаша вино веднъж седмично, но ако хранят бебето с шише, а не на гърда поне няколко часа след употребата на алкохол. Най-безопасно е да се преустанови напълно консумацията на алкохол по време на периода на кърмене.

3. Някои видове риба

Рибата е чудесен източник на DHA и EPА – два вида омега-3 мастни киселини, които са важни за развитието на мозъка при кърмачета, но консумацията на рибите, богати на живак, като акула, риба тон, риба меч, кралска скумрия например, следва да се преустанови по време на кърмене.

Живакът може да бъде токсичен особено за бебетата и малките деца, които са по-чувствителни към отравяне с живак, поради което трябва да се избягва на всяка цена. Кърмещите следва внимателно да проучат кои риби са богати на живак и да не ги консумират в периода на кърмене, тъй като високите нива на метала могат да доведат до трайно увреждане  на централната нервна система на бебетата, до закъснение в развитието или до увреждане на детето. 

Полезни съвети за кърмещите майки през зимата

4. Определени билки и подправки

Докато за повечето кърмачки е ясно, че пушенето, употребата на алкохол и някои храни е табу, то малко от младите майки знаят, че определени подправки и билки или билкови добавки също не трябва да бъдат приемани в периода на кърмене. По отношение на билковите добавки опасността идва най-вече от факта, че много от тях не подлежат на регулация и има опасност да бъдат замърсени с тежки метали или просто да не е изписано цялото съдържание на опаковките.

Билковите чайове също могат да причинят щети, тъй като не всички билки и подправки са подходящи за кърмачки, тоест за бебета и малките деца. Най-безопасно е да обсъдите с лекаря си кои са позволените и безопасните и при кои има риск, за да ги избягвате или да преустановите напълно консумацията им в периода на кърмене.

Освен тези храни, която консумация кърмачките следва да преустановят, има и такива, които не са забранени, но не се препоръчват на майките – преработени, твърде мазни, твърде сладки, твърде въглехидратни храни, полуфабрикати и т.н. Пълноценното хранене с възможно най-прясна и най-богата на витамини и минерали храна е път към здравето на бебето не само през този етап на живота му, но и занапред.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес