Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е влиянието на стреса върху щитовидната жлеза?

06 септември 2024, 13:42 часа

Стресът е дума, която изглежда твърде често срещана в днешното общество. Хроничният стрес не само може да унищожи цялостното ви здраве и благополучие, но може да засегне и щитовидната ви жлеза.

Стрес и хипотиреоидизъм

5 важни органа, чието здраве зависи от щитовидната жлеза

Вашата щитовидна жлеза работи в тандем с надбъбречните жлези. Надбъбречните жлези, които са над бъбреците ви, могат да се справят добре с малки количества стрес. Когато се сблъскате със стрес, те освобождават кортизол, който подобрява различни телесни функции.

Най-често срещаните заболявания на щитовидната жлеза са автоимунни заболявания, при които тялото атакува собствената си тъкан, в този случай щитовидната жлеза. Има два вида, болест на Грейвс или тиреоидит на Хашимото.

Болестта на Грейвс причинява свръхактивност на щитовидната жлеза, докато болестта на Хашимото причинява нейната недостатъчна активност. Стресът сам по себе си няма да причини нарушение на щитовидната жлеза, но може да влоши състоянието.

Въздействието на стреса върху щитовидната жлеза възниква чрез забавяне на метаболизма на тялото ви. Това е друг начин, по който стресът и наддаването на тегло са свързани. Когато функцията на щитовидната жлеза се забави по време на стрес, нивата на хормоните трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4) спадат. Също така, може да не настъпи превръщането на хормона Т4 в Т3, което води до по-високо ниво на обратен Т3.

Инсулиновата резистентност и проблемите с балансирането на кръвната захар често се появяват заедно с хипотиреоидизма. Повишените нива на глюкокортикоиди понижават нивата на TSH в кръвта. За правилната функция на щитовидната жлеза трябва да съществува деликатен баланс между хормоните на стреса и кортизола. Ако този деликатен баланс се промени, симптомите на щитовидната жлеза може да се увеличат.

Лабораторните тестове не винаги могат да изобразят правилната картина на това как се чувствате, а лекарствата не винаги могат да бъдат в крак с промените, причинени от стреса. Хроничният стрес може да причини проблеми в тялото ви години наред, преди лабораторните тестове да покажат проблем.

През цялото време може да изпитате хипотиреоидни симптоми, като умора или наддаване на тегло. Този продължителен стрес може да се появи като депресия или тревожност, когато и двете всъщност са симптоми на хипотиреоидизъм.

Съвети за облекчаване на стреса

Можете да помогнете на общите си нива на стрес и здравето на щитовидната жлеза, като направите някои прости промени в ежедневието си.

Яжте правилно

Здравословната, балансирана диета изглежда различно за всеки. Като цяло планирайте да ядете три добре балансирани хранения, пълни с плодове, зеленчуци и протеини всеки ден. Започнете сутринта си с добра закуска, с ниско съдържание на захар, но с високо съдържание на протеини и фибри. Намаляването на алкохола, кофеина и захарта във вашата диета ще помогне за общите ви енергийни нива.

Освен това помислете как се храните. Не забравяйте да отделите време да седнете и да се насладите на храна, което ще помогне на тялото ви да смила храната по-добре. Въпреки че това може да изглежда трудно за изпълнение в напрегнатия ви начин на живот, тялото и щитовидната жлеза ще ви благодарят за това.

Помислете за витамините

Може да помислите за добавяне на витамини и минерали, поддържащи щитовидната жлеза, към ежедневието си. Дефицитът на йод може да бъде причина за хипотиреоидизъм. В допълнение към йода, помислете за добавяне на други основни витамини и минерали, като например:

  • селен
  • цинк
  • желязо
  • мед
  • витамини
  • A, B, C и E

Говорете с Вашия лекар, преди да започнете да приемате тези добавки.

3 симптома на онкологично заболяване, които се появяват сутрин, но често пренебрегваме

Спете добре

Получаването на достатъчно качествен сън през нощта може да бъде трудно при хипотиреоидизъм. Стресът затруднява и добрия нощен сън. Но стремежът към добра нощна почивка може да окаже огромно влияние върху здравето на щитовидната жлеза.

Опитайте да приемете стриктно време за лягане и избягвайте технологиите в часовете преди лягане. Забавянето преди сън позволява на надбъбречните жлези да намалят реакцията на стрес и да си починат.

Отпуснете се

Отделянето на време за размисъл или медитация може да помогне на тялото да се отпусне. От своя страна релаксацията води до намаляване на стреса и по-малко въздействие върху щитовидната жлеза.

Има много начини да се отпуснете. За някои хора правенето на занаяти помага да успокоят тялото си. За други хора са достатъчни упражнения за дълбоко дишане, йога или просто да са навън.

Може да не сте в състояние да премахнете целия стрес от живота си, но поддържането на тялото ви със здравословни храни, добавянето на витамини и минерали, правилният сън и изпробването на някои техники за релаксация може да ви помогне да балансирате цялостното си здраве, както и щитовидната жлеза.

 

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес