Някога чувствали ли сте, че не заслужавате успеха си? Е, не сте сами. Много успели хора - знаменитости, лидери и предприемачи са страдали от чувството, че са „заблудили” света, карайки го да ги мисли за талантливи и достойни, и че всеки момент ще ги изобличат като измамници. Това е определението за „синдром на самозванеца” /СС/. От него могат да страдат хора с различни професии и обществени прослойки, въпреки че жените и малцинствата са по-често засегнати от него.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Някои психолози вярват, че СС е свързан с начина, по който реагираме на лошите преживявания в живота си. Отговорите могат да бъдат опростени като песимистичен и оптимистичен.
Песимистите често вярват, че лошите събития ще продължат дълго време и ще подкопаят всичко, което са постигнали, за което те самите са си виновни. Оптимистите са по-склонни да мислят, че лошото събитие е само временно явление и гледат на него като на еднократно събитие. По-малко вероятно е да започнат да се самообвиняват. Въпреки, че оптимистите не винаги са прави, те са по-малко склонни да страдат от тревожност и депресия. И, разбира се, от СС.
Прост трик със студена вода, който показва дали сте здрави
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
За песимист със СС грешката е опасна и неприемлива. Ако не се чувствате достойни за своя успех, тогава всяка грешка може да ви изложи като измамник. Безброй известни личности и други успешни хора са споделяли, че са преживели СС и са се борили с него в живота си. Ето някои от по-известните личности, страдали от него:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Ема Уотсън
Ема Уотсън признава, че се е чувства като самозванец, когато в началото на кариерата си получавала похвала за актьорските си способности. Тя казва, че чувството се засилвало с нарастването на популярността и успеха й и понякога й се е струвало невероятно, че е „излъгала” толкова много хора.
Том Ханкс
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Носителят на „Оскар” Том Ханкс е споделял в интервюта, че каквото и да е постигал, понякога си е задавал въпроса кога ли всички ще разберат, че е „измамник” и ще му отнемат всичко това.
Натали Портман
Талантливата актриса, също наградена с „Оскар” и възпитаничка на Харвардския университет си спомня, че често се е чувствала така, сякаш трябва да се доказва непрекъснато като студентка. В холивудската си кариера тя също е изпитвала нужда да докаже на всяка цена, че не е „тъпа актриса”.
Очевидно дори и най-успешните хора понякога чувстват, че не са достатъчно добри, че могат да бъдат „разкрити” и да загубят постигнатото и уважението на околните във всеки един момент. И така, какво може да направи обикновеният човек, за да преодолее това?
1. Опитайте се да си записвате в дневник моментите, когато се чувствате недостойни за успехите си. Това е добро начало, защото ще ви позволи да анализирате колко реалистични са вашите убеждения и да им противодействате.
2. Говорете с хора, на които имате доверие и им се възхищавате. Може да бъдете изненадани и насърчени да чуете, че някои от тях понякога изпитват същите страхове и съмнения като вас.
3. Създайте план за противодействие на вътрешния си „негативен” глас, омаловажаващ постиженията или качествата ви. Някои хора си записват добрите думи и отзиви, които са получили във важни моменти от живота си. Можете да си ги припомните, когато започнете да се съмнявате в себе си.
4. Не е реалистично да мислите, че всички положителни неща, които се случват, са благодарение на някой друг или че току-що сте извадили страхотен късмет. Приемете, че животът ви се формира от вашите собствени действия. Това означава, че можете да поемете отговорност и за успехите си. Научете се да им се радвате!, „Star Insider”