Глутенът все повече се причислява към “враговете” от менюто ни и голяма част от хората в наши дни се опитват максимално да избягват продуктите с наличие на глутен в състава. Болестта, която се изразява в непоносимост към глутен, се нарича цьолиакия. Но никак не е задължително да я имате, за да решите да прибегнете към безглутеновата диета.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Специалистите са на мнение, че при изключването на глутена от менюто можете дори да отслабите някои от алергиите, които имате. Част от другите ползи на безглутеновия режим може да прочетете в следващите редове.
Ползи за храносмилателната система
Ако имате проблеми с храносмилането, изхождането, подуването на стомаха, глутенът може допълнително да нанася вреди върху тези състояния. Той води до възпаление на червата и уврежда тъканите им, като по този начин усвояването на полезни вещества не се случва изцяло. Намалете или изцяло отстранете глутена от менюто си и бързо ще забележите как симптомите ви стават все по-слаби.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Глутенът - как да разберете, че имате непоносимост към него?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Подобряване на настроението
Едни от симптомите на цьолиакията са главоболие, замъглено мислене, промени в настроението, тревожност и депресия. Глутенът причинява колебания при произвеждането на невротрансмитерите серотонин и допамин, а те се грижат именно за доброто ни настроение, качеството ни на сън и либидото.
Балансира нивата на холестерола
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Много от нетолкова полезните за нас храни всъщност съдържат глутен в състава си. Такива са например повечето пакетирани солени и сладки изкушения - крекери, солети, бисквити, торти и т.н. Освен глутен, много от тях съдържат и прекалено количество сол, палмова мазнина, хидрогенизирани трансмазнини и др. вредни вещества. Всичко това накуп определено повлиява върху нивата на нашия холестерол в полза на лошия. Ако замените всички изброени храни и съставки с пресни плодове и зеленчуци, както и с безглутенови храни и такива с по-изчистен състав, ще нормализирате значително нивата на добрия и лошия холестерол.
С какво може да заменим продуктите, съдържащи глутен?
Понижаване на риска от заболявания на сърцето или диабет
Според някои проучвания е открита връзка между глутена и определени заболявания на сърдечно-съдовата система. Други проучвания достигат до заключението, че цьолиакията и диабетът са автоимунни заболявания и могат да бъдат развити от общи гени.
Отслабване
Глутенът води до подуване на стомаха и до покачване на килограми, а изключването му от менюто ви определено ще се отрази положително на килограмите и фигурата.
Подобряване състоянието на ставите
Непоносимостта към глутен рефлектира най-вече върху стомаха, но причинява и реакция на имунната система, като по този начин се увеличава рискът от различни възпаления. Сред често срещаните симптоми на цьолиакията се нареждат и болките в ставите и мускулите.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.