Поне веднъж ни се е случвало да усещаме в гърлото си неприятно чувство, все едно буца е заседнала там. Преглъщането ни се струва трудно, а дори си възобразяваме и че гърлото ни се стеснява все повече. На какво можем да дължим това усещане?
Буцата в гърлото нерядко пъти сигнализира за тревожност. Хората, страдащи от тревожност, отчитат това състояние като чест симптом. Важно е обаче да проумеем, че това е само едно усещане и в гърлото ни няма нищо, нито пък се стеснява. За да подобрите и потушите този симптом, на първо място трябва да обърнете внимание на псхиката си в момент на тревожност.
Ако продължавате да вярвате, че ще сте задушите, задавите и прочее, то усещането за буца в гърлото само ще се влошава всеки следващ път. Обикновено то трае около 10-15 минути. Но ако се сблъсквате с този проблем все по-често и почти ежедневно, трябва да се консултирате със специалист незабавно.
Видовете болки в гърлото и какво трябва да знаем за тях
Признаци
Признаците за усещане за буца в гърлото обикновено са няколко основни, но при всеки човек може да варират:
Появява се не когато сте най-стресирани, а след натрупване на висок процент на тревожност в тялото ви. Така че може при появята му да сте видимо спокойни, но вътрешно нивата на стрес да са високи;
Изпитвате трудност при говорене - това напрежение в гърлото е възможно да ви пречи при говоренето.
Усещането за тревожност е сред най-ранните симптоми, с които тялото ви подсказва, че нещо не е наред. Не пренебрегвайте знаците и се вслушвайте в тялото си. Вземете си почивка, говорете открито за проблемите си с близък човек или специалист. При продължително натрупване на тревожността в организма ви и пренебрегване на симптомите, има рискове от деперсонализация, соматизиране на емоциите, стягане на гърдите или лицева парализа, както и други сериозни проблеми.
Разкриха главните причини за депресията
Други предупредителни знаци
Наред с усещането за буца в гърлото, може да изпитвате и други симптоми, които обаче невинаги се обвързват само със стреса и тревожността. Затова при наличието на един или няколко, е добре да се консултирате със специалист:
- Болки във врата и гърлото;
- Рязко отслабване без причина;
- Усещане за задушаване;
- Слабост в мускулите;
- Бучка във врата;
- Регургитация на храната - връщане на храната обратно към устната кухина и др.
Как можем да се излекуваме?
Няма една “рецепта” за излекуването на това състояние, тъй като първопричинителят му може да е различен за всеки отделен пациент. Затова се изисква консултация с лекар и необходимите индивидуални изследвания, грижи и лечение.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.