Ареалът на разпространение на райската ябълка е в умерените и тропически климатични зони. Нейната родина е Китай. В целия свят от това растение има общо няколкостотин вида. Дърветата от някои сортове живеят до 500 години.
В състава на райската ябълка има много витамини, особено А, С и В. Също и микроелементи – затова тя е полезна за профилактика на витаминен дефицит и желязодефицитна анемия, прилага се за лечение на скорбут. Йодът в нея попълва недостига от това вещество в човешкия организъм и намалява опасността от неразположения в щитовидната жлеза.
Концентрацията на киселини в този плод е ниска, което е позитивно за стомашно-чревния тракт в случаи на пептична язва, бъбречни и чернодробни неразположения. Антибактериалните свойства помагат в борбата с патологии на чревната флора.
Райска ябълка е полезна при усложнения в сърцето и кръвоносните съдове. Намалява риска от атеросклероза, а диуретичният ефект помага за спадане на отоци по причина на лошо сърдечно функциониране.
При някои заболявания тя е противопоказна и консумацията й е забранена. Съдържа около 25% захароза, затова диабетиците и хората с увреден панкреас не трябва да я ядат.
Танините, придаващи й стипчив вкус, може да бъдат опасни. Повечето от тях са в кората, затова е най-добре да я обелите. Танините пречат на храносмилането - формират лепкава маса, а тя на свой ред слепва парчетата храна. Затова деца под 3 години не бива да ядат райска ябълка. С повишена предпазливост да се консумира от хора, страдащи от запек и хемороиди. При преяждане райската ябълка е в състояние да предизвика и обратен ефект - диария и повръщане.
Райската ябълка се влага в козметични изделия. Високата концентрация на ретинол, витамини С и Р спомага за подобряване на зрението. Подмладява кожата и намалява омазняването й, изглажда бръчките. За целта прясна кашица от плодове се нанася по лицето.
В диетологията райската ябълка е приложима като източник на енергийно ценна захароза, тоест, като заместител на бързите въглехидрати. Райската ябълка е добър десерт вместо обичайните сладкиши – но, така или иначе, е сладка и консумацията й трябва да се ограничава. Свежите плодове имат по-ниско съдържание на калории от сушените. Калорийното съдържание на свежа райска ябълка е 55 kcal в 100 г плод. Не съдържа мазнини и холестерол.
Йодът в нея предпазва от заболявания на щитовидната жлеза. За да се задоволят необходимостите на организма от това вещество, е достатъчно да консумирате само 2 плода дневно.
Райската ябълка има диуретични свойства, което намалява риска от уролитиаза. Полезна е и при запек, но в ограничени количества, за да не предизвика обратния ефект. Райските ябълки съдържат много вода и фибри (целулоза), които оказват леко слабително въздействие.
Райската ябълка се употребява в някои национални кухни при направата на салати и десерти (пудинги, желета, конфитюри), дори в състава на ястия с месо и безалкохолни напитки. Яде се предимно свежа, но също така се суши и захаросва.
Салата от райска ябълка
Макар да е сладка, райската ябълка е добре съчетаема със солени храни и месо. Ето една салата, която е идеална за предиобедна закуска или като едно от ястията за обяд:
- райска ябълка - 2 бр.;
- кромид лук - 1 глава.;
- гърди от мисирка (пуйка) – 200 гр.;
- маруля - 1 бр.;
- тиквени семки (белени) - 1 с. л.;
- чер и червен пипер, други подправки на вкус - 1 ч. л.
Сварете пуешките гърди в подсолена вода. Охладете ги, нарежете на резени, овкусете с желаните от вас подправки. Нарежете лука на полумесеци, а райската ябълка – както желаете. Марулята накъсайте на едри парчета.
Смесете съставките, овкусете със сол и зехтин. Поръсете с тиквените семки.
Смути с райска ябълка
С този плод стават приятни десертни напитки. Ето, например, тази е истински витаминен коктейл:
- райска ябълка - 2 бр.;
- ябълки - 2 бр.;
- джинджифил – кубче със страна 1 см;
- канела - 1 щипка;
- вода - 150 мл.
Обелете плодовете, отстранете семките им, след това ги режете на кубчета. Обелете джинджифила и го настържете. Изсипете всичко в блендер и разбийте до хомогенна маса.