Има различни причини, поради които може да ограничим месото и животинските продукти в менюто си. Докато някои хора просто не ги харесват, други правят този избор по здравословни или етични съображения. Всъщност не само хората, които избягват животинските продукти, се сблъскват с недостига на елементи. Изследванията показват, че това е широко разпространен проблем, чиито симптоми често се пренебрегват.
Дефицитът на важни витамини и минерали неусетно краде от енергията, води до здравословни проблеми и дори влияе на настроението ви. За да поддържаме оптималните функции на организма, е важно да му осигурим необходимите вещества, регулиращи жизнените процеси. Ето кои 6 елемента е важно да следим, ако ограничаваме или не консумираме месни продукти.
В12
Това е много важен витамин, свързан с метаболизма, нивата на енергия, кръвоносната и нервната система. Недостигът му може да има сериозно отражение върху здравословното ни състояние, а според статистиката този дефицит е сред най-често срещаните. В12 се съдържа в месните продукти, но дефицитът определено се проявява не само при вегетарианците, защото много хора не го усвояват пълноценно. Добре е да следите нивата на този елемент или да го приемате като хранителна добавка. Някои растителни източници на В12 са водораслите Нори и хранителната мая.
Знаете ли каква е разликата между белите и кафявите яйца?
Омега-3
Този тип мастни киселини са от съществено значение за здравето, а можем да си ги набавим само чрез храни и добавки. Основните видове Омега-3 мазнини са ALA (алфа-линоленова киселина), EPA (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина). ALA се съдържа в някои растителни източници, но другите две разновидности се намират предимно във водораслите и рибата. DHA е основна структурна мазнина в мозъка и очите, като е свързана още с функциите на паметта, езика, емоциите и вниманието. Може да си набавите Омега-3 под формата на добавка или от храни като чиа, ленено семе и авокадо.
Желязо
Елементът е необходим за производството на кръвни клетки и пренасянето на кислород до различните части на тялото. Той се среща под две форми (heme и nonheme), като едната идва от животните, а другата от растителните храни. Желязото, което се съдържа в месото е по-лесно за усвояване, а освен това често не консумираме достатъчно от растителните му източници (като бобови култури, ядки, семена, зеленолистни зеленчуци). Дефицитът на желязо може има сериозно отражение върху здравето, затова е добре количеството му да се следи.
Калций
Минералът е важен за костите, мускулите и сърцето, а изследванията показват, че нивата му обикновено са най-ниски при веганите. Калцият се съдържа в соевите продукти, както и някои ядки, семена и бобови култури. Ако не успявате да си набавите достатъчно количество от растителни източници, може да се възползвате от хранителна добавка, за да си осигурите оптималните за организма количества.