Аспираторът е пръв помощник на домакините в съвременната кухня, недопускащ в цялото жилище да пропият ароматите на ястията, приготвяни в дома.
Още: Какви изключителни ползи ни носи шипковият чай
Съвременният интериор, при който кухнята и всекидневната обикновено не са разделени от твърди стени, а пространствата са обособени само с решения на дизайна и визуално, аспираторът играе ключова роля, тъй като не позволява помещението, в което прекарваме деня си или поне вечерта, да мирише на манджа. Да, храната ухае приятно, когато сме на масата, но е недопустимо домът, дрехите и ние да миришем на храна, което прави наличието на аспиратор от първостепенно значение в дом, в който системно се готви и няма обособен бокс специално за целта. Нещо повече – аспираторът извежда и парата, която се образува по време на готвене и която, останала в дома, води до увеличаване на нивото на влага и до повишен риск от образуване на плесен и мухъл, които застрашават здравето особено на страдащите от хронични дихателни заболявания, астма или алергии.
Аспираторът е икономичен, полезен, не заема особено място, не изисква специални грижи и единствено се нуждае от почистване. Как да извършим най-бързо и лесно това почистване на аспиратор, за да се радваме на чиста кухня без нежелани аромати?
Още: Как да върнем свежия вид на килима без помощта на професионалисти и химикали?
Още: За какво се използва кориандърът?
Още: Емоционален глад - какво е и как да се отървем от него
Почистване на аспиратор – трикове и съвети да се справите бързо с тази досадна, но важна задача
Никой не обича да прекарва свободното си време с гъби и препарати в ръка вместо със семейството или с чаша вино и любимата книга. Съветите ни за бързо почистване на аспиратор ще ви спестят часове търкане в кухнята и ще имате време за важните неща в живота, ценните мигове и приятните преживявания. Когато планирате почистване на аспиратор имайте предвид тези неща:
- Повечето химикали в почистващите препарати реагират на топлина, а през аспиратора ви преминава пара, тоест топлината е факт. Ето защо вместо скъпи почистващи препарати може да използвате за външната повърхност на аспиратор, изработен от метал, просто сапун и вода. Малко течен сапун, топла вода, гъба и кърпа за подсушаване са достатъчни, ако се използват системно или при всяко видимо замърсяване, за да поддържате аспиратора в изряден вид и чист.
- По-сложно, но и по-важно е почистването на вътрешността на аспиратора, на невидимите части от него, които обаче създават дори риск от пожар с всички последствия от това, ако има наслоена мазнина, оставена дълго непочистена. Виждали сте как се пали скара, покрита от мазнина, нали? Този риск засяга и аспиратора. Наслоената мръсотия най-малко ще понижи ефективността на полезния домакински уред и ще позволи парата и миризмите да остават в дома ви вместо да бъдат извеждани вън. Колкото повече позволите да се трупат замърсявания във вътрешността на уреда и не го почиствате, толкова повече нараства и рискът от повреди, някои от които могат да бъдат фатални за аспиратора, непоправими и да се наложи да отделите от бюджета си средства за покупка на нов или да се примирите с диван, миришещ на запържен лук – неприятно звучи, нали? Ето защо почистването на онези части от аспиратора, които пренебрегваме, защото не се виждат и не създават усещане за безпорядък и неподдържана кухня, е дори по-важно от излъскването до блясък на външната повърхност на аспиратора. Използвайте добрата стара сода за хляб, разтворена във вода, за да почистите наслоените мръсотия и храна от аспиратора. Нанесете върху онези части, които искате да почистите, оставете да престои половин час, преди да я измиете с гъба или кърпа.
- Използвайте сапун за обезмасляване или специални препарати, предназначени за обезмасляване на фурната и скарата. Те са подходящи и за аспиратора. Напръскайте, изчакайте, както е посочено в начина на употреба на конкретния препарат, забършете. Тези препарати разтварят мазнината, без да е нужно търкане, което ви пести време и усиля.
- Избягвайте използването на абразивни четки и гъби при почистване на аспиратор. Въпреки че може да е изкушаващо да изтъркате агресивно мръсотията, вероятно ще премахнете покритието на вентилационния капак заедно с мазнината. А вие не искате това. Така че се въоръжете само с мека гъба и суха кърпа, със сода и обезмасляващ препарат.
- Ако ще използвате нов продукт за почистване, пробвайте го на малка част, която не е видима. Така ще бъдете сигурни, че няма да наруши покритието, превръщайки блестящия ви уред в неподходящ за новата ви кухня.
- Не отлагайте. Това, което може да избършете на момента с гъба, ще се нуждае от време, препарат и усилия след ден-два. Не си спестявайте секунди, за да не отделяте час-два за почистване на аспиратора в дома.
На каква височина е най-добре да се монтира аспиратор?
Още: Вредите от безкофеиновото кафе, за които трябва да знаем
Още: Бял сусам - какви са ползите и вредите?