Хлябът е една от храните, които задължително присъстват на трапезите ни под една или друга форма.
Някои от нас са привърженици на домашния хляб, докато други предпочитат да си го купят от доказан производител. Трети пък нямат никакви предпочитания и си похапват разнообразни тестени изделия, без да демонстрират каквито и да е претенции.
Истината е, че съхранението на този хранителен продукт е нещо много важно, на което не бива да обръщаме гръб. В противен случай рискуваме да похапваме хляб, чиито хранителни качества съвсем не са това, което очакваме.
Още: Никога НЕ яжте хляба с тези храни
В днешната статия ще поделим с вас изключително ценни съвети, свързани със съхранението на хляб. Сигурни сме, че ща са ви от полза.
Как е правилно да се съхранява хлябът?
Знаете ли, че хлябът се запазва мек и вкусен, ако го защитите от контакта с въздуха. Това е правило номер 1, към което трябва да се придържате. В противен случай рискувате редовно да изхвърляте не малко количество в кофата с отпадъци.
Много от вас допускат грешка, поставяйки хляба в найлонов плик. По този начин влагата от вътрешността на хляба ще премине в коричката и тя ще омекне, а вътрешността ще стане по-твърда.
Още: Ендокринолог: Хората с диабет също трябва да ядат този хляб
Когато съхранявате хляб, опитайте да му подсигурите сухо и хладно място. Избягвайте директен контакт със слънчева светлина. За предпочитане е да инвестирате във висок клас кутия.
Ако закупувате хляба в хартиена опаковка, дръжте го в нея, не я подменяйте.
Можете да ползвате фурната за съхранение. В този случай обаче трябва да сте внимателни и да не забравяте, че хранителният продукт е вътре.
Помнете, че най-неподходящото място за съхранение на хляб е хладилникът. Именно той способства за по-бързото разваляне на тестеното изделие. Да не забравяме да споменем, че в хладилника хлябът изсъхва и не е приятен за консумация.
Още: Яде ви се хляб - учени разкриха каква е причината
Замразяването обаче е друго нещо. Ако го направите, ще успеете да запазите продукта за дълго време.
Преди това обаче трябва да го увиете в алуминиево фолио или стреч фолио.
Когато искате да го консумирате, го вадите от фризера и го загрявате във фурната или го изпичате повторно за около половин час.
Имайте предвид, че различните видове хляб имат различна годност. Някои от тях издържат два дни, докато други могат да останат меки и подходящи за похапване до две седмици.
Ето и още един допълнителен съвет – когато купувате хляб от магазина, не забравяйте да проверите срока му на годност.
Много внимавайте как съхранявате този хранителен продукт, ако искате да запазите хранителните му качества.