Всеки здравен работник се сблъсква с пациент, който при вида на иглата изпитва парализиращ страх. Има генетична предразположеност към фобията от игли. Експерти са изчислили, че 80% от иглофобията имат близък роднина (родител, дете или брат, сестра) с иглофобия. Повечето от тях избягват лечебните заведения.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Експертите по иглофобия призовават тези, които вземат кръв, да разпознават признаците на параноя относно иглите и да провеждат процедурата по начин, който свежда до минимум травмата от процедурата.
Симптомите на шокова реакция, която се появява при пациенти с фобия от игла по време на процедури с игла, включват припадък, замаяност при вида на иглата, бледност, обилно изпотяване и гадене. Пациентите с фобия от игли често изпадат в шок по време на или веднага след процедурата и развиват аритмия и дори сърдечен пристъп. Описани са най-малко 23 смъртни случая поради фобия от игли.
Защо се страхуваме от гледката на кръв и как да го преодолеем?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Лечение
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Едно от най-обещаващите лечения за фобия от игли е йонофорезата. Йонофорезата включва прилагане на памучен тампон, напоен с лидокаин, и преминаване през него на слаб електрически ток за 10-15 минути. Лидокаинът напълно анестезира мястото на венепункция до костната тъкан за поне 1 час.
Предприемането на стъпки за намаляване на стреса от венепункцията е ключът към лекуване на пациента от доживотния страх от иглите и избягването на медицинска помощ.
Избягването на шокова реакция по време на инвазивни процедури при тези, които са предразположени към тях, позволява правилният подход. Разпознаването на тези хора и предприемането на стъпки за минимизиране на стреса от венепункцията е ключът към излекуване на пациента от доживотния страх от иглите и избягването на медицинска помощ.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Здравен работник, който разпознава иглофобията, предприема превантивни действия и проявява лично съпричастност, допринася не само за облекчаване на болката и тревожността по време на венепункция, но и за удължаване живота на пациента.
Как да преодолеем страха от игли?
- Вземете някой с вас за морална подкрепа.
- Обърнете се и поемете дълбоко въздух.
- Можете да поискате убождане, докато лежите.
- Опитайте се да поддържате положително настроение.
Опитайте следното упражнение за релаксация:
- Седнете удобно на стола
- Затворете очи
- Поемете дълбоко въздух, за да напълните дробовете си с въздух
- Бавно пребройте до три
- Издишайте бавно до пет
- Повторете това действие два пъти (вдишване-издишване)
Отворете очи и помислете за най-малките промени в себе си - как се чувствате
С практиката постепенно ще се научите да се чувствате спокойни - след упражнението. Когато почувствате положителния ефект от това упражнение, започнете да го прилагате, работейки за "йерархията на страха".
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.