Още през септември – октомври лимоновото дръвче трябва да бъде прибрано на топло през зимния период. Преди това прегледайте дали няма вредители или мухъл. След това измийте добре листата с пулверизатор. Преместете растението на топло място с температура от 15 до 18 градуса, като най-добре това да е с южно изложение. Влажността трябва да бъде около 60-70%, колкото е оптимална за цитрусовите растения.
Лимонът обаче може да презимува и на по-хладни места, стига да не пада температурата под 5 градуса. За кратки периоди може да понесе и температури близо до 0 градуса, като няма да има необратими последствия. Саксията не трябва обаче да се оставя да прозореца или до радиатора. Така ниската влажност и високата температура ще се окажат фатални.
Ако температурата в стаята е около 5-6 градуса, то не е нужно да има много светлина. При високата температура обаче растението се нуждае от добро осветление. Хубаво е обаче да не го излагате на директна слънчева светлина за повече от 2 часа.
Поливането е добре да става с дъждовна или снежна вода със стайна температура. Ако нямате такава възможност, използвайте престояла вода, към която сте добавили една чаена лъжичка сода. Поливането не трябва да бъде по-често от веднъж седмично. Това трябва да се спазва стриктно, особено ако зимува на хладно място. Въпреки всичко, следете и самият субстрат. Ако видите, че е сух, полейте умерено.
Торенето през зимния период също се ограничава. Най-добре е да е се използва тор под формата на воден разтвор. Той се приготвя от 5 грама суперфосфат от калиева селитра и 1 литър вода. Ако съхранявате лимона топло и светло през зимата, то подхранването е добре да бъде с желязо.
Добър момент за пресаждане е пролетта. Можете да го направите и в ранната пролет, ако сте забелязали, че саксията му е станала тясна. Ако има прегорели, засъхнали или просто изгнили клонки – махнете ги. Периодично проверявайте растението за вредители, мухъл или болести. Преди да го поставите на слънчево място, то трябва да се адаптира. Това става като го сложите на разсеяна светлина за 2-3 седмици. При преместването на светло постепенно увеличавайте торенето и поливането.
Спазвайки всички тези неща, ще можете да се радвате на здраво лимоново дръвче. Можете да включите в отглеждането му цялото семейство и така да научите децата да се грижат за растението и да бъдат отговорни. Във всички случаи дръвчето ще внесе уют и приятно настроение във всеки дом през цялата година. А пък и какво по-хубаво от това да имате екологично чисти лимони под ръка по всяко време?