Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да проверим дали чешмяната вода е годна за пиене без преваряване

30 август 2021, 07:45 часа

Постоянно се говори как водата от чешмата е напълно годна за пиене и как за да се стигне до този извод, тя е преминала редица изследвания от специалисти в известни лаборатории. Съществуват няколко лесни трика, които може да приложим и у дома си, за да проверим качеството на питейната вода. Вижте кои са те:

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

1. Един от най-лесните и достъпни начини е проверка с помощта на бутилка. Не ви трябва нищо друго освен вода и пластмасов съд. Напълнете го с вода и го оставете да престои едно пълно денонощие на сухо и тъмно място (например в някой шкаф). Когато на следващия ден проверите състоянието на водата в бутилката, тя трябва да е бистра и без утайка. Ако обаче се е образувала такава, това е признак за наличие на метали във водата. 

2. Използвайте огледало или стъклена повърхност. Излейте малко вода или просто напръскайте. Оставете така известно време, докато водата се изпари. Ако по повърхността са останали видими бели или мътни следи, това трябва да ви подскаже, че във водното съдържание има примеси.

3. Преваряване – също много достъпен метод. Налейте водата, която искате да тествате, в тенджера и сложете на котлона. Изчакайте да заври и оставете на котлона поне още 15 минути на средно висока степен. Ако след това се образува утайка, това е признак, че най – вероятно има примеси, съдържащи калий или желязо.

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата

4. Калиев перманганат – може би сте се чудили кога точно ще ви потрябват знанията по химия от училище? Ето тук е идеалният момент да приложите на практика това, което дълго време сте смятали за непотребно. Сипете малко вода от чешмата в прозрачен съд. След това прибавете калиев перманганат. Ако полученият разтвор се оцвети в ярко розов цвят, значи всичко е наред. Ако обаче се появи жълт оттенък, това говори за наличието на примеси.

5. Сапун  - ако искате да разберете дали водата е „твърда“, тоест дали съдържа твърди съединения, може да пробвате с разтваряне на сапун. Ако водата е „мека“, тогава тя ще разтвори сапуна и съответно ще се образува пяна. Ако обаче нивата на магнезий и калций са сравнително високи, тогава си говорим за „твърда“ вода. Образуването на пяна става доста по – трудно, а водата просто помътнява. Друг признак за твърди вещества във водата е наличието на варовик.

Говорейки си за вода от чешмата, не във всяко домакинство тече една и съща. Различните райони имат различно водоснабдяване. Друга тема е амортизирането на водопречиствателните станции в гадовете. Все въпроси, които не се решават единствено от гражданите. Това, което вие може да направите за себе си, е да използвате качествени водопречиствателни филтри за вашето домакинство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес