През зимата обувките са постоянно изложени на стресови ситуации: намокрят се, замръзват, влизат в контакт със соли и реактиви по хлъзгави тротоари. Въпреки това, дори при тези тежки условия, можете да запазите обувките си да изглеждат страхотно и да издържат по-дълго, ако се грижите правилно за тях. Сигурни сме, че нашият съвет ще ви помогне в това.
Още: Колко е важен pH балансът на тялото
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
Козметика за зимата
Струва си да се подготвите старателно за настъпването на студено време. Купете специална "козметика" за обувки, като вземете предвид вида кожа или друг материал. Следните продукти ще ви помогнат да се грижите за обувките си през зимата:
- почистващи пяни и шампоани;
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
- омекотяващи кремове;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
- водоотблъскващи кремове, аерозоли и спрейове;
- восъци;
- дезодоранти;
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Ще ви трябват и няколко четки - по една за всеки цвят на крема - и комплект меки кърпички за грубо почистване и полиране.
Всички зимни продукти за грижа за обувки трябва да бъдат тествани на незабележима площ, например от вътрешната страна на обувката преди употреба. Това ще ви помогне да разберете колко съвместими са с тях.
Основни правила за грижа за зимни обувки
Необходимо е редовно да се грижите за обувките си през зимата - в идеалния случай всеки ден, когато сте били навън. Кожените обувки или ботуши трябва незабавно да се изтрият с влажна кърпа, за да се отстранят големите замърсявания. Моделите изработени от велур и набук, изискват почивка, докато изсъхнат напълно - едва след това могат да бъдат третирани със специална четка.
Сушенето трябва да бъде възможно най-естествено. Кожените и велурени обувки не понасят външна намеса под формата на сушене със сешоар или други налични средства. По-добре да го оставите за няколко часа на стайна температура, като го поставите върху специални подложки от дърво или пластмаса. Това ще помогне да се запази формата и да се предотврати появата на гънки, които с времето се превръщат в пукнатини. Естествено, ще трябва да купите два или три чифта на сезон и да ги редувате.
Преди да излезете от къщата, нанесете защитна обработка върху ботушите или обувките си, за да предотвратите навлизането на соли в материала. Така те няма да бъдат покрити с непривлекателни белезникави петна.
Как да премахнете бели петна по обувките?
Знаете колко е трудно да се отървете от последиците от „борбата с леда“, с която редовно се ангажират градските власти.
Най-лесният начин да премахнете белезникавата плака по кожата е да я третирате със специален почистващ препарат директно от спрей или със салфетка. Този инструмент "изтегля" солта на повърхността, след което може лесно да се отстрани със салфетка от гладката кожа или с мека четка - за обувки от набук и велур. Ако ефектите от контакта са "по-тежки", може да се наложи повторно боядисване.