Дългоочакваната отпуска наближава. Приготвяйки багажа си за вълнуващата дестинация, поглеждате към растенията в дома ви, отгледани с грижи и обич, и се чудите как ще оцелеят, докато ви няма. Има няколко лесни решения, които ще предпазят растенията ви от изсъхване и ще запазят свежия им вид по време на отпуската ви.
Още: За кои ястия подправката риган е задължителна
Още: Радичио: Красивият зимен зеленчук, от който се нуждаете
За да съхраните влагата в растенията и да ги предпазите от изсъхване:
- Сложете саксиите в най-хладната стая в дома ви и спуснете щорите или плътните завеси. Колкото по-малко слънчева светлина прониква в помещението, толкова по-хладно ще го запазите, а това ще намали сериозно нуждата от влага за растенията ви.
- Полейте растенията непосредствено преди заминаването ви щедро, но не оставяйте водата да прелее и в чинийките им. За някои растения преполиването е по-вредно от сушата и прекомерните количества вода, навлизаща в подложките им, води до загниване на корените.
Още: Разлика между риган и майорана - има ли такава?
- Ако имате растения, които не могат да оцелеят и ден без поливане, преместете саксиите в офиса си или при роднини и помолете да се грижат за тях, докато ви няма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- Закупете самополивни саксии и сандъчета, които решават проблема с влагата.
Какво може да замести самополивните саксии?
Тъй като едва ли желаете да присадите всички растения в подобни саксии и сандъци, влагайки немалко средства в тях, сме подбрали няколко лесни и евтини решения за приспособления за поливане на растенията и запазване на влагата, когато отсъствате от дома си.
Още: Какви са ползите и свойствата на хвойната
Още: Какви изключителни ползи ни носи шипковият чай
1. Потърсете специални препарати, които се добавят към почвата и съхраняват влагата.
2. Направете си сами самополивна система. Тук в ролята на спасители от сушата влизат малки бутилки, пълни с вода. Напълнете малки бутилки като пластмасовите от минерална вода, пробийте няколко дупчици в капачките им и ги затворете. Обърнете във всяка саксия по една бутилка, като я заровите над капачката. Идеята е капачката и гърлото на бутилката да бъдат изцяло покрити с почва. Водата няма да се излее цялата и веднага, тя ще преминава бавно и по малко в почвата, докато ви няма и ще полива цветята ви. Ако нямате идея дали дупките са достатъчно или прекалено много, направете тест с една бутилка. Така ще минимизирате риска бутилките да се излеят за часове и да наводнят както растенията, така и мебелите под тях.
3. Растенията, които се нуждаят непрекъснато от влага, може да поставите в голям съд с малко вода на дъното му или във ваната ви, която сте напълнили с пръст-два вода. Естествено трябва да са без чинийки и на дъното на саксиите да има дупки.
4. Няма да сгрешите и ако напълните съдове с вода и ги оставите в стаята с растенията. Водата ще се изпарява и ще прави въздуха по-влажен, което е жизнено важно за някои цветя.