Има и редица домашни средства, които могат да се използват за премахване на котлен камък от ютия. Трябва обаче да действате много съвестно, защото в противен случай ще развалите цялото устройство. За примера с оцет това означава:
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Всеки, който налива чист оцет в ютията рискува непоправими щети, например корозия, така че единственият вариант е да си купи нова ютия.
7 стъпки за отстраняване на котлен камък с оцет
Освен лимонената киселина, оцетът е основният домашен лек за петна от варовик и също може да бъде от голяма помощ в този случай – ако използвате оцет за правилно отстраняване на котлен камък.
За да премахнете котлен камък от ютията с оцет, ви трябва:
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- мерителна чаша
- дестилирана вода
- фуния
- оцет
- голяма плоска чиния
- голяма кърпа
Нямате ютия? Ето как лесно да изгладите дрехите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Внимание: Не трябва да включвате ютията по време на третирането с оцет! Когато оцетът се нагорещи, той ще се слепи. Почистването му отново ще ви създаде много работа.
Стъпка 1 : Изпразнете напълно ютията. Съотношението вода-оцет трябва да е точно. Остатъчните количества вода могат да променят сместа и да не получат желаните резултати.
Стъпка 2 : Смесете точно 500 милилитра оцет с 500 милилитра дестилирана вода. Това съотношение на смесване е важно. Ако концентрацията е твърде висока, ще имате проблеми с почистването по-късно! Разбъркайте добре сместа, за да стане хубава и равномерна.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Стъпка 3 : Сега напълнете ютията до ръба с оцетния разтвор. Най-добре е да го оставите за една нощ. Колкото по-дълго оцетът действа върху калцификацията, толкова по-устойчиво може да действа.
Стъпка 4 : Поставете голямата плоска чиния върху кърпа и изсипете малко от разтвора върху нея. Поставете ютията с желязната страна надолу в разтвора.
Гладене с пара или ютия: Кое е по-ефективно?
Стъпка 5 : След като оцетът има дълготраен ефект, излейте го отново. Изплакнете ютията обилно и няколко пъти. Проверете дали варовикът наистина е изчезнал! Ако резултатът все още е незадоволителен, повторете процеса.
Стъпка 6 : Напълнете предварително почистената ютия с вода и разклатете енергично. След това отново излейте водата. Повторете този процес, докато водата вече не е млечно бяла, но красиво бистра. Изплакнете обилно подметката с чиста вода.
Стъпка 7 : Напълнете ютията с дестилирана вода и я настройте на най-висок градус. Сега задръжте ютията над мивката и продължете да натискате бутона за пара, докато вече не изтича варовик - готово.
Вътрешността на ютията трябва да се почиства само с чиста вода. Никога не сипвайте в нея препарат за миене, за да я почистите, тъй като това може напълно да развали устройството.