Напитката на боговете е толкова ароматна, пивка и полезна, че има свой собствен празник – Трифон Зарезан, който честваме по стар стил днес на 14 февруари – деня на лозаря. Виното и любовта формират идеалната комбинация, обещаваща прекрасна вечер, която обаче може да бъде провалена от… болки в гърлото – все пак сме в сезона на вирусите и грипа. Не се отказвайте от ароматната божествена течност в кристалните чаши обаче, тъй като червеното вино се оказва при болно гърло най-добрият лек.
Още: Има ли противопоказания от хряна - за какво трябва да внимаваме
Още: Вижте какви са ползите от чая от чубрица
Ползите от консумацията на червено вино
Преди да разгледаме ползите от червеното вино при болно гърло, нека си припомним как червеното вино ни прави по-здрави. Популярен факт е, че консумацията на вино в умерени и разумни количества, е полезна за здравето. Богато на антиоксиданти, то е съюзник в борбата със свободните радикали и ви помага да съхраните младостта и красотата си, както и нормалното функциониране на тъканите и органите във вашето тяло. Какви други ползи за здравето предлага червеното вино?
Не пропускайте това мезе за червено вино - по стари и нови традиции!
Още: Билката естрагон как да я използваме и за какво е полезна
Още: Арабската подправка заатар, която бързо ще ви пренесе в Ориента
- Съдържащият се в червеното вино ресвератрол има изразени противовъзпалителни свойства, които се явяват естествена бариера срещу инфекции, автоимунни заболявания и дори онкологични болести. Той е полезен и при опасност от загуба на зрение, породена от глаукома, катаракта или дегенерация на макулата.
- Полифенолните антиоксиданти в червеното вино помагат за поддържане на кръвното налягане и холестерола в нормални граници и така се явяват рецепта за здраво сърце. Въпреки това Американската сърдечна асоциация ви призовава да внимавате много с количествата и да се ограничите до малка чаша, за да се възползвате от предимствата на виното, както и да не използвате този факт като оправдание, за да препивате или за да започнете да консумирате алкохол с цел предотвратяване на сърдечни заболявания.
- Последните проучвания сочат, че червеното вино се препоръчва и при стомашно-чревни проблеми, тъй като насърчава растежа на полезни бактерии в червата.
- Изследвания сочат, че умереният прием на червено вино понижава риска от чернодробна фиброза при хора с неалкохолна мастна чернодробна болест.
- Напитката повишава настроението и самочувствието, а това е важно за общото здравословно състояние.
Полезно или вредно е червеното вино - ето какво разкриха учени
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Червено вино при болно гърло? Да, вижте как
Ако гърлото ви изгаря точно днес и ако се нуждаете от наистина добра причина, за да станете от леглото и се доберете до масата, фактът, че червеното вино при болно гърло го успокоява и че чаша от божествената напитка ви чака на масата, може да се окаже двигателя по пътя ви от спалнята към празника. Това въздействие на червеното вино не е магия, а наука - виното е популярно с дезинфекциращите си свойства, които се оказва, че убиват лошите микроби в устата, причиняващи както орални заболявания, така и болно гърло. През 1988 г. е проведено проучване, което доказва, че виното е напитката с най-силни дезинфекциращи свойства. За проверката чаша вино, мляко, бира, газирана напитка и други са напоени с бактерии – E.coli, Shigella и Salmonella. Две дни по-късно се оказва, че във виното има най-малко живи бактерии, което го превръща именно в този сладък, ароматен и опияняващ лек за болно гърло.
Проучване разкрива, че органичните съединения, открити във виното, са в основата на тези негови мощни антибактериалните свойства. Само че ние няма да ставаме химици, поне не и днес, така че просто си налейте чаша вино и се насладете на празника.
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.