Бананът е вкусен и приятен плод с много ползи за здравето. Той води произхода си от районите на Индия и Малайзия, до северните части на Австралия. През ІІІ век пр.хр. в Средиземноморието вече били известни, но само по слухове. В Европа са пренесени чак през Х век. Шест века по-късно португалците ги пренасят в Африка и Южна Америка.
Днес световното производство на банани е колосално число - 28 милиона тона, като повечето идват от Южна Америка.
Какво дават бананите на тялото?
Най-добрият източник на енергия за тялото е именно бананът. Той съдържа 3 естествени захари - захарозата, фруктозата и глюкозата. Те, заедно с намиращите се в състава фибри, превръщат бананите в перфектен източник на енергия за тялото.
Освен това от бананите получаваме значителни количества калций, фосфор, манган, витамин А, В6 и С, азот, фолиева киселина и много други хранителни вещества и ензими. Те са полезни за кожното здраве, очите, лигавиците, облекчават и запека.
Калият в състава регулира кръвното налягане и пази от рисковете при рязко повишаване и мозъчен инсулт. Плодът подпомага работата на мускулите и предотвратява схващанията.
Жена започна да яде един банан всеки ден, вижте какво последва
Необходимата дневна доза калий за тялото се съдържа в количества около 10 процента само в един средно голям плод.
Ползите за здравето от консумацията на банани се състоят в поддържане на нивата на кръвна захар и оттам избягване на сутрешното гадене. Този плод се възприема много добре от храносмилането и може спокойно да се консумира при язва на стомаха.
Фибрите помагат при нарушения в чревния тракт, защото имат мека и гладка текстура. С пюре от банан със сол се лекува дизентерия.
Аминокиселините в банана са много, а ниското количество на протеини и сол за сметка на въглехидратите са подходящи при бъбречни заболявания. Богати са на желязо и затова при анемия се препоръчва консумацията им.
Пийте всяка вечер тази напитка с банан и ще забравите не само за безсънието
Бананово пюре и чаша кокосово мляко с мед или захар е рецепта при туберкулоза, тиф и едра шарка.
При никотинов глад също се препоръчва консумация на банани, защото калият и магнезият в тях подпомагат хората при отказа от цигари.
С паста от банан се лекуват рани и изгаряния.
Бананът намира широко приложение в кулинарията. Той се консумира не само в суров вид, но взима участие в редица рецепти.
- Жълтите банани са подходящи за сурова консумация
- Кафявите банани са добри за печива, хлебчета, кифлички и бисковити
- Добре узрелите банани могат да се включат в плодови салати, сандвичи и желета, а пюрето от банани е основа за бананов сладолед, бананов хляб, бананови палачинки и пайове.