Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хепатит А – болестта на мръсните ръце

15 юни 2020, 16:08 часа

Докато траят летните почивки, хигиената не винаги е на изрядно ниво, особено по басейните и на плажа. Това обяснява и многобройния случаите на заразени с хепатит А, през есента. Неслучайно, хепатит А се нарича още „болестта на мръсните ръце“.

Още: Преборете махмурлука още преди да сте се напили: Ето какво трябва да се приеме в организма преди консумация на алкохол!

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 31 декември /валутен калкулатор/

Вирусните инфекциозни заболявания са предизвикани от специфични хепатотропни Зируси. Последните предизвикват чернодробно дифузно възпаление. Познати са до момента и други видове вируси, хепатит А, В, С, D, а отскоро и хепатит тип Е.

 

Острият вирусен хепатит А

Още: Ако имате рефлукс - забравете за тези храни!

Още: Има ли разлика между маслиново масло и зехтин - как да ги разпознаваме?

Острият хепатит А вирус е доброкачествено заболяване. То не се проявява с хронифициране, но засяга черния дроб и функциите му. Причинява се от единствения по рода си Hepatovirus, рода на хепатитен вирус А. Вирусът няма липидна външна обвивка, което обяснява и устойчивостта му в околната среда. Не се поддава на спирт, нито на киселини или етер.

Източник на инфекцията

Диагностицирането на хепатита при напълно здрави хора се изразява в пожълтяване на кожата. Главен механизъм за предаване на инфекцията е фекалноорален път. Предава се по алиментарен, воден и контактно-битов начин.

В повечето случаи епидемиите с хепатит А са в резултат на замърсена питейна вода, повърхности или храни. Често виновници са храни като сандвичи или салати, нетретирани термично. Понякога се предава, чрез замърсени морски продукти от канални води.

Още: Свинска мас - 8 ползи, за които не сте и предполагали

Още: Манган - за какво е полезен и в кои храни се намира

Рискови групи застрашени от хепатита А

От вируса заболяват най-често децата и техните родители, роднини, които са били в пряк контакт.

Инкубационен период на вирусен хепатит А

Карантинния период на заразени с вируса трае от 14 до 45 дни. Той протича в няколко фази.

Първата фаза е продромална и започва постепенно. Характеризира се с обща слабост, намалена физическа активност, гадене, понижен апетит, а понякога и повръщане. На моменти може да е съпроводена от временна диария или грипоподобна симптоматика. Отшумява в рамките на 2 - 5 дни.

Следващият етап е фазата иктерична. Характеризира се с пожълтяла кожа, склерите, потъмняване на урината и изсветляване на фекалиите. В този период може да има и лек сърбеж по тялото и кожата, понякога усещане за тежест в дясното подребрие и епиаастриум, които са в резултат на увеличения черен дроб. Понякога засегнатия може да изпитва тъпа болка и в лявото подребрие, което се дължи на увеличен далак (слезка).

Третият и последен етап от хепатита А е реконвалесцентен (възстановителен). Той трае 2 - 4 месеца.

Всеки пациент с оплаквания като жълтяване на кожата и склери, потъмняване на урината или светли изпражнения, трябва да посети лекар и да се консултира с инфекционист.

Диагноза хепатит

Диагноза се поставя само след редица клинични изследвания и на база получени резултати. Това, какъв точно е хепатитът се определя, чрез вирусолоаични изследвания

Важно: Всички типове хепатит се проявяват след контакт, предаден по слузест, секретен или кръвен път. Разпространяват се, чрез вода и храни, замърсени с изпражнения на болни.

ХЕПАТИТЕН ВИРУС А

При вземане на материал (хепатитни маркери) с кръв от пациента може да се установи има или не наличие на вируса. До получаване на резултата (72 часа) пациентът е подлаган на терапия в болнични условия. Хепатопротективната терапия не се определя от вида хепатит. Всеки засегнат с някои от вирусите е подлаган на такава превантивна мярка.

Усложнения от хепатит А

Този вирус не хронифицира, но понякога се изразява в тежки форми, които могат да доведат до редица усложнения. Задължителна и важна е консултацията със

специалист по инфекциозни болести, хоспитализация, лечение с терапия хепатопротективна и подпомагаща чернодробната функция, придружена от глюкозни вливания.

От значение за цялостното излекуване е и стриктния режим на пациента, спазване на диета, в която задължително се избягват мазни и пържени храни, кафе, силни чайове, алкохол, ядки и целулозни храни, някои пресните плодове и зеленчуци.

Симптомите, които се проявяват няколко седмици са типични, заедно и с умората, която трае няколко месеца

Холестазната форма на хепатит А, се проявява с покачване на показателите АЛАТ и АСАТ в кръвта. В редки случаи се наблюдава летален изход. Имунитетът е занижен, след прекарване на болестта, хепатитът не хронифицира.

Хепатит А не крие риск за плода по време на бременност, но има опасности за бременната. Той може да протече по-тежко по отношение на инфекцията.

Превенция срещу ХЕПАТИТ А

Следенето за добра хигиена е много важно. Миенето на ръцете си и хранене в предимно домашни условия е добро начало за намаляване на риска от заразяване.

В чужбина, в някои държави заболяването е по-широко разпространено. Най-добрата профилактика, срещу хепатит А е ваксината и тя не е задължителна. Дори в имунизационния календар на страната ни е препоръчителна. Препоръчително е да се поставя на деца, подрастващи и по-възрастни хора. След поставяне на първата ваксина се прави и втора, бустерна, между 6-ия и 12-ия месец, след първата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес