Килимът придава на интериора уникален характер и създава уют. Ако искате да изглежда безупречно възможно най-дълго, трябва да го почиствате редовно и старателно. Това е необходимо и защото килимът бързо се превръща в местообитание за прах, мръсотия и бактерии. Чудите се как сами да почистите килима без да викате фирма? Открийте най-лесния домашен начин да го освежите.
Как да перете килим – най-важните правила
Килимът е красив елемент от интериорния дизайн, който създава топла и уютна атмосфера. С времето обаче губи първоначалния си блясък, защото се замърсява много лесно. Ежедневно тъпканите и интензивно използвани килими бързо натрупват прах, остатъци от храна и пясък, донесен отвън. Те често имат петна, които трудно се отстраняват и не могат да бъдат избегнати. Което е по-лошо, влакната на килима абсорбират неприятните миризми – особено на урина или цигарен дим.
Още: Смъртоносно чистене: Опасностите от почистващите продукти
Дори системното почистване с прахосмукачка не винаги помага за справяне с тези проблеми. Ето защо е необходимо да почиствате килима от време на време. Колко често трябва да го правите? Всичко зависи от това колко интензивно използвате килима.
Ако е в стая, където прекарваме време в хранене и почивка всеки ден, трябва да го почиствате старателно на всеки няколко месеца. По-често, ако имате домашни любимци.
Почистването с прахосмукачка също е необходимо – поне веднъж седмично, а най-добре през 2-3 дни. Ако у дома има страдащи от алергия, струва си да увеличите честотата както на прахосмукачката, така и на прането на килими у дома. За такива хора синтетичните килими от полипропиленови влакна ще бъдат най-добри.
Когато перете сами килима, си струва да се придържате към следните правила:
Още: Как сами да почистим килима на място – бързо и ефективно?
Прахосмукачка – преди да изперете килима, трябва да го почистите старателно с прахосмукачка.
Премахване на петна – най-добре е мръсотията да се отстрани веднага с чиста, влажна кърпа (не с четка, която може да влоши проблема) и избрания препарат за премахване на петна. Можете да използвате препарат от магазина или домашни средства, напр. сода за хляб, оцет, сол или течност за миене на съдове.
Избягвайте излишната вода - влагата насърчава развитието на опасна плесен, което води до миризма на мухъл на килима. За да избегнете това, използвайте минимални количества вода за пране и се опитайте да изсушите добре килима.
Следвайте препоръките на производителя - етикетът на килима съдържа инструкции за почистване и грижа.
Още: Как да върнем свежия вид на килима без помощта на професионалисти и химикали?
Домашен начин за освежаване на килима
Преди да започнете сами да освежавате килима, нека направим няколко лесни стъпки. Разбира се, първо премахваме мебелите и другите предмети, които лежат върху него. След това старателно почистваме с прахосмукачка цялата повърхност на килима, премахвайки прах, остатъци от храна и пясък. Ако видим разхлабени или протрити влакна, можем да ги отрежем и почистим на този етап. Върху така подготвения килим, на малка, незабележима част, нека проверим ефективността на следния двукомпонентен почистващ препарат.
Смесете сода за хляб с готварска сол в съотношение 1:1. Можете да използвате например 1 чаша от всяка от тези съставки, като не забравяте да съобразите количеството на продуктите с размера на килима.
След тестване върху малко парче килим разнасете препарата по цялата му повърхност.
След това налейте чешмяна вода в спрей бутилката. Напръскайте върху килима, като се уверите, че е леко влажен, но не напоен.
Втрийте домашния лек в килима с четка и след това го оставете да изсъхне напълно;.
Накрая внимателно почистете килима с прахосмукачка.
Това е лесен начин да се отървете от неприятните миризми от килима и да го направите чист и приятно мек.