Храната за правилното функциониране на мозъка трябва да бъде част от балансирана и здравословна диета, която може да се състави под ръководството на диетолог според индивидуалните нужди на всеки човек.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Д-р Татяна Занин ни въвежда в подробности по темата.
1. Зелен чай
Зеленият чай съдържа кофеин в своя състав, който усилва наблюдателността, подобрява настроението чрез повишаване степента на серотонин в мозъка, стабилизира паметта и засилва концентрацията. В него има флавоноиди и катехини с антиокислителни и противовъзпалителни свойства, които редуцират рискове от болести като Паркинсон и Алцхаймер. Обаче този чай не трябва да се пие след хранене, защото кофеинът влошава усвояването на желязо, калций и витамин С.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
2. Сьомга
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Сьомгата е отличен източник на полезните киселини омега-3, които са от съществено значение за изграждането на мозъчни и нервни клетки и ускоряване на мозъчните реакции. Някои проучвания показват също, че омега-3 в сьомгата помага срещу депресията, тъй като подобрява производството и функцията на невротрансмитери като серотонин и допамин.
3. Черен шоколад
Този вид шоколад е богат на флавоноиди, катехини и епикатехини, които имат антиокислително действие, намаляват увреждането на мозъчните клетки и стимулират насищането на мозъка с кислород – което подобрява запаметяването и намалява естествения умствен упадък при стареенето. Този вид шоколад подобрява настроението, тъй като съдържа триптофан в състава си, който е основна аминокиселина за производството на серотонин в мозъка. Черният шоколад трябва да има поне 70% какао в състава си.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
4. Тиквени семки
Тези семки изобилстват с антиокислители, които намаляват възрастовото увреждане на мозъка. Те са отличен източник на минерали като желязо, цинк, мед и магнезий, важни за подобряване на функционирането на невроните и способността за учене и запомняне, като са много полезни за предотвратяване на Алцхаймер и Паркинсон.
Най-добрата закуска за мозъка включва тези 5 храни
5. Домат
Доматът съдържа ликопен и физетин в състава си, които имат противовъзпалително и антиокислително въздействие; помага за предотвратяване на заболявания, които засягат мозъка.
7. Брюкселско зеле
Този вид зеле е кръстоцветен зеленчук, съдържащ сулфорафан, витамин С и киселини омега-3, които са отлични антиоксиданти и помагат за предотвратяване на смъртта на мозъчните клетки. Някои проучвания показват също, че в брюкселското зеле има кемпферол - съединение с мощно противовъзпалително действие, което помага против мозъчни заболявания, напрмер болестта на Алцхаймер. Това зеле е богато и на минерали като фосфор и желязо, които са важни за функционирането на невроните, поддържайки мозъка здрав.
8. Броколи
Тъй като съдържат флавоноиди, витамин С и К и глюкозинолати с антиокислително действие, броколите са прекрасна храна за поддържане на мозъка. Витамин К е важен също и за образуването на сфинголипиди - вид мазнина, съдържаща се в мозъчните клетки, която спомага за подобряване на паметта.
Едва ли предполагате, че тези храни са най-добрите за мозъка и паметта
9. Мляко
Млякото съдържа триптофан, който е основна аминокиселина за производството на серотонин в мозъка. Триптофанът регулира мозъчните зони, отговорни за хранителното поведение, настроението, пристрастяването и депресията; помага за по-спокоен сън, което е от съществено значение за съхраняване на научената информация.
10. Яйца
Яйцата са много добър източник за хранителни вещества, укрепяващи здравето на мозъка, включително витамините B6 и B12, фолат и холин. По принцип, витамините от група В и фолиевата киселина имат важно значение за развитието на мозъка и образуването на невронни компоненти, подобрявайки тяхното функциониране. Проучвания показват, че дефицитът на фолиева киселина може да е свързан с деменция при възрастните хора и, че витамин В12 подобрява паметта и е съюзник в борбата с депресията.
11. Портокал
Портокалът е богат на витамин С, поради което този плод подобрява паметта и редуцира рисковете за болест на Алцхаймер. Един среден портокал на ден осигурява дневното количество витамин С, от което тялото се нуждае.
Внимание! Статията предлага само информация. Избягвайте самолекуване и непременно търсете медик-специалист!