За разлика от сърцебиенето по-ниската честота на сърдечния пулс рядко се усеща от пациента, ако забавянето не е чувствително или внезапно. Ниският пулс обаче също може да подсказва за наличието на редица здравословни проблеми, въпреки че причината за него е възможно да е просто напреднала възраст. Това налага да се извърши лекарска консултация с цел уточняване на причините, поради които сърцето бие по-бавно от нормалното. Сред тях могат да бъдат:
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
- преживян инфаркт,
- инфекциозни заболявания,
- дефекти в сърдечния мускул,
- дефицит на миокарда или на кръвоснабдяването му,
- възпаление на външната обвивка на сърцето,
- автоимунни заболявания и др.
Забавеният пулс може да бъде успешно регулиран с помощта на медикаменти, които задължително обаче следва да бъдат предписани от специалист. Докато чакате срещата с него и компетентното му мнение, може да си помогнете със средства от народната медицина, както и с промени в начина на живот и хранене. Какво да ядем при нисък пулс е въпрос, който очаквано си задават пациентите, страдащи от брадикардия.
Какво да ядем при нисък пулс – 6 храни, които ви помагат
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
1. Морски дарове
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Изследванията показват, че морските дарове са ценни за здравето на сърдечно-съдовата система и помагат да се нормализира пулсът, забързвайки бавния при пациентите с брадикардия.
2. Ферментирали продукти
Ферментиралите храни са богати на пробиотици и известни с това, че се грижат за здравето на храносмилателната система, но малко хора знаят, че те са ценни и за здравето на сърцето и помагат и при нисък пулс.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
3. Течна храна
При бавен пулс е необходимо да се увеличи приемът на течности. Когато ви е трудно да пиете просто вода или чай, може да пробвате да увеличите течната храна – супи с постно месо са добре дошли за диетата на хората с брадикардия. Прясно изцедените плодове и зеленчуци също помагат, като те доставят и ценни витамини и минерали на тялото.
Кога пулсът е висок и трябва незабавно да потърси лекар?
4. Орехи и сусамово масло
Консумацията на орехи и сусамово масло не е толкова лесна. Необходимо ви е търпение за приготвянето на точната рецепта, която влияе благотворно при нисък пулс. Две чаши орехи се смилат, смесват се с 250 мл сусамово масло, 4 нарязани лимона и литър гореща вода. Приемът е продължителен – поне месец, като дозата е две супени лъжици на ден, по една сутрин и вечер.
5. Храни, богати на натрий и калий
Много от храните, богати на натрий и калий, са горещо препоръчвани на страдащите от брадикардия. Пълнозърнестите храни заемат челното място сред тях. Пълнозърнест овес, пшеница, кафяв ориз, булгур или елда са отговор на въпроса какво да ядем при нисък пулс.
6. Храни, съдържащи кофеин
Шоколадът, храните, съдържащи кафе или чист кофеин, са чудесни за увеличаване на пулса при страдащите от брадикардия. Консумацията не бива да е прекалена обаче, за да не отиде пулса в другата крайност.
Опасно ли да имаме нисък пулс и какво да предприемем
Какво друго помага при брадикардия?
Друг въпрос, който си задават пациентите, страдащи от брадикардия, освен какво да ядем при нисък пулс, е какви други трикове и народни рецепти могат да помогнат, без да създадат риск за здравето и без да са предписани от лекар. Сред тях са:
- масаж на ушната мида,
- контрастен душ,
- чаша горещо кафе, подправено с канела,
- дълбоки вдишвания,
- ехинацея и др.
За какво да внимавате при нисък пулс?
Дали брадикардията е опасна и изисква незабавна медицинска намеса, или не представлява сериозна опасност за здравето, може да разберете по наличието или липсата на придружаващи симптоми. Ако при брадикардия няма тежест, сърдечна болка, летаргия, сънливост, промени в общото здравословно състояние, ниският пулс в общия случай не е опасен за здравето. Важно е обаче да се видите с лекаря си, за да отхвърлите със сигурност наличието на скрити подлежащи заболявания.
Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация.