Ядките от кашу, които всъщност не са точно ядки, а по-скоро семката на плода на вечнозеленото дърво, известно още като индийски фъстък, макар родината му да е слънчева Бразилия. В наши дни кашуто основно расте в земите на Африка и Азия. Там то е внесено от португалските флотилии през далечния 16 век. Днес водещите производители на кашу са Индия, Бразилия, Мозамбик, Танзания и Нигерия.
Съвсем противно на схващанията, по филогенетичен признак се доближава повече до мангото, отколкото до фъстъците. Кашуто, известно под името Anacardium occidentale, е от същото семейство, от което са мангото и шам фъстъкът.
Кашуто е вечнозелено растение, което на височина достига височина до 12 метра, а плодоносният му живот трае до 45 години. Много често плодът му е наричан кашу ябълка, а по външен вид силно напомня на голяма круша с червен цвят или дюля. В долната част на кашу ябълката се крие мъхест, бъбрековиден израстък, в който се крие вкусната ядка кашу. Тази ядка е потопена в силно токсичен секрет, който я предпазва от различни вредители.
Всяка една кашу ябълка дава по една ядка, но едно дърво може да даде до 300 плода за една година. Това изключително малко количество, съчетано с трудоемкостта при събиране на ядките, заедно с транспорта, обособяват сравнително високата цена на кашуто.