Билирубинът представлява жълт пигмент, който формира в организма. При нормални условия той обикновено не е проблем, но някои заболявания може да провокират натрупването му в кръвта.
Още: За какво се използва кориандърът?
Д-р Анна Вилараза разяснява проблема.
Пожълтяването на кожата, очите или венците не е обичайно. Този симптом е известен като жълтеница и е ясен сигнал, че във функционирането на черния дроб е възникнал проблем. За да се оптимизират неговите функции, е препоръчително да се възприеме хранителен режим, базиран на свежи продукти, леко готвене и лесно храносмилане.
Какво е хипербилирубинемията?
Още: Емоционален глад - какво е и как да се отървем от него
Още: Вредите от безкофеиновото кафе, за които трябва да знаем
Билирубинът е жълто вещество, резултат от разграждане на червени кръвни клетки, но също и последица от ензимния и миоглобиновия метаболизъм. Той се придвижва чрез кръвта до черния дроб, който го отделя от организма - чрез жлъчните пътища го насочва към червата и така се изхвърля с изпражненията. Нормалните му стойности трябва да бъдат между 0.3 и 1.2 мг на 1 децилитър кръв. Когато надхвърлят този диапазон, се появява хипербилирубинемия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Жълтеницата предизвиква жълт цвят на кожата и лигавиците. Сама по себе си тя не е болест, а един от признаците за увеличен билирубин в кръвта. Не е често срещана, но може да се появи при зрели хора с чернодробни заболявания като цироза, синдром на Жилбер или хепатит.
Ако окото ви има такъв цвят, може да страдате от чернодробно заболяване
Значението на диетата за регулирането на билирубина
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Черният дроб играе важна роля в системата на храносмилането. Всичко, което човек поглъща, бива филтрирано от този орган - той превръща хранителните вещества в енергия. Също произвежда жлъчка - тя е необходима за смилане на мазнините и чрез нея се филтрират токсини, органични отпадъци, алкохол и лекарства.
С две думи: всяка храна и напитка се обработва от черния дроб. Различните хранителни вещества затрудняват или улесняват тази негова задача.
Излишните мазнини, захар и сол, както и много големите порции са трудни за храносмилане. Затова такова хранене е необходимо да се замени с полезни продукти, които поддържат функцията на черния дроб. Това подобрява състоянието, когато е налице жълтеница, и предотвратява повторната й поява.
Храни за намаляване нивата на билирубина
Червени плодове и зеленчуци
Антиокислителите са важен компонент на окислителния баланс в черния дроб. Червените растителни продукти заслужава да бъдат подчертани, тъй като осигуряват ликопен – много важен в този случай. Може да си го набавяме от следните храни, които го съдържат в по-големи количества: домати, диня, черно грозде.
Диетични фибри
Наличието на фибри в диетата позволява на черния дроб да функционира на идеално ниво. Най-препоръчваните източници са плодове, пълнозърнести храни и зеленчуци.
Протеини
Нетлъстото месо, бялата риба и зеленчуците са най-подходящите източници на протеини, понеже са с най-ниското съдържание на мазнини: пилешко, пуешко, заешко и други сухи видове месо, белите риби.
Лекар: На кои храни да се наблегне и кои да се избягват при високи нива на билирубин в кръвта
Вода
Важно е да пиете достатъчно течности с цел поддържане на добра хидратация и подсилване функцията на черния дроб. Оптималното е консумиране на от 1.5 до 2 литра вода на ден, което означава приблизително 8 чаши. Така се се увеличава образуването на жлъчка, което подпомага елиминирането на билирубина.
Кафе
Друга положителна напитка е кафето. Научните доказателства сочат, че то може да предотвратява развитието на чернодробни проблеми. Считано доскоро за лош навик, в момента данните за консумацията на кафе изглежда са в обратната посока. Трябва обаче да се внимава с количествата,най-вече при хора, които проявяват чувствителност към ефектите му.
Храни, които се налага да избягвате при чернодробна диета
Не яжте преработени и мазни продукти: сметана, кашкавал, пълномаслено мляко, колбаси и тлъсти меса; бързо хранене и пържени храни. Не пийте алкохол: той уврежда черния дроб.
Пазете се от сладкиши, бисквити, безалкохолни напитки и други хранителни изделия с много добавени захари.
Внимание! Статията е предназначена само за информация. Не се самолекувайте и се обръщайте винаги към медик-специалист!