Подутите глезени са досаден проблем, който може да засегне всеки, независимо от пола или възрастта. Подуването и дискомфортът не са типични сезонни проблеми.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Причини за подуване на глезените
Този проблем често се обсъжда в контекста на възрастните хора и бременните жени. Много от нас се борят с него през лятото, но подуването на глезените може да се появи при всеки и по най-различни причини.
Виновни за това могат да бъдат сериозни медицински състояния, които изискват професионално лечение, както и ежедневните навици. Оказва се, че отстраняването на последните изобщо не трябва да е трудно - просто трябва да сте наясно с влиянието, което те оказват върху тялото ни. И така, какво може да причини подуване на глезените?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
- Седящи условия на труд или дълги пътувания, по време на които оставате в една и съща позиция.
- Претоварване от прекалено натоварващи тренировки - това важи особено за бегачите.
- Задържането на вода в организма и подуването на глезените е един от симптомите на предменструалния синдром.
- Горещо време. През дните с високи температури можем да забележим подуване на глезените, целите стъпала и прасците.
- Консумацията на много алкохол също води до задържане на вода в организма, а това се изразява директно в подуване.
- Подутите глезени могат да бъдат симптом на сърдечно заболяване, особено на циркулаторна недостатъчност. Те често се свързват и с бъбречни нарушения, хипотиреоидизъм и ревматоиден артрит.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Подути крака в жегата? Само това ще ви спаси
Подуване на глезените: Домашни средства за защита
Ако подуването продължава дълго време или се повтаря често, е необходимо да посетите лекар, който ще назначи основни изследвания. Те ще позволят точно да се диагностицира причината за проблема и да се приложи необходимото лечение. Ако обаче проблемът се появява от време на време и е в резултат например на целодневно седене на бюро, си струва да използвате домашни средства за лечение на подути глезени, които ще донесат бързо облекчение.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Ледени компреси
Прилагането на хладен компрес директно върху отока бързо ще облекчи дискомфорта от подутите глезени. Просто увийте няколко кубчета лед в марля и ги приложете върху проблемната област. Това може да се прави два или три пъти дневно, но не трябва да отнема повече от четвърт час.
Ако не разполагате с кубчета лед, можете да налеете студена вода в термос, например. Пакетите със замразени зеленчуци също могат да помогнат.
7 изпитани начина за облекчване на подутите крака
Почивка на краката
Добре е да легнете за 20-30 минути с леко повдигнати крака. Важно е те да са по-високо от торса ви и да са под ъгъл 45° спрямо останалата част от тялото ви. За ваше собствено удобство ги подпрете на няколко възглавници. Това също е препоръчителна предпазна мярка срещу появата на отоци, ако прекарвате много време в седнало положение или тренирате интензивно всеки ден.
Душ
Въпреки че може да изглежда, че един от най-добрите начини за релаксация у дома е да вземем гореща, отпускаща вана, това съвсем не е добре за състоянието на крайниците ни. По време на нея кръвоносните съдове се разширяват, което води до застой на кръвта и подуване. Определено е по-добре да вземете душ.
Патенти от аптеката
Можете да се възползвате и от охлаждащите гелове, които се предлагат в аптеките. Най-добре е да разчитате на съвета на фармацевт, но си струва да знаете, че препаратите с хепарин, екстракт от конски кестен и мента имат много добри резултати.
Превенцията е по-добра от лечението
Вярно е, че не можем да повлияем на всички фактори, които водят до подуване на глезените, но до известна степен можем да го предотвратим. Ако ни предстои дълъг ден на крак, е добре да се откажем от обувките с висок ток. От друга страна, ако прекарвате по-голямата част от деня в седнало положение, си струва да правите кратки почивки на всеки час, за да разтегнете краката си и да се раздвижите.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.