Кафето е сред най-разпространените напитки в днешния свят. Милиони хора започват всяка сутрин своя ден (доста от тях дори го продължават) с чашка-две от ароматната ободряваща напитка. Но как влияе кафето върху някои особено чувствителни органи, например върху жлъчния мехур (жлъчката)? Представяме мнението на неколцина специалисти по въпроса.
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Д-р Лукас Деметрио, хирург в клиника „Салус“, Рио де Жанейро: Определено кафето не допринася за формирането на камъни в жлъчния мехур. При пациенти, които страдат от камъни в жлъчката, знаем, че болката от "жлъчни колики" може да бъде предизвикана от меню, в което са включени мастни киселини, аминокиселини и пептиди. Причината е усиленото отделяне на хормон, наречен холецистокинин, който насърчава свиването на жлъчния мехур.
Д-р Клариса Алстер Висенте, хирург, Сао Пауло: Кофеинът в кафето блокира адренергичните рецептори. Има проучване в продължение на 10 години, показващо, че опасността от камъни в жлъчката намалява при пациенти, които изпиват повече от 4 кафета дневно. Интересното е, че такъв защитен ефект липсва при хората, които пият кафе без кофеин. Причината не е установена, но вероятно има нещо общо с предотвратяването на образуването на холестеролни камъни. Кафето също намалява запека (стимулира гладките мускули). Кофеинът до 400 мг/ден дори има здравословни и антиоксидантни ефекти. Но с кафето не бива да се прекалява! Хората, които прекаляват с него, може да получат главоболие, да се увеличи обема на урината (диуретичен ефект); при тях има по-голям риск от остеопороза, тремор, сърцебиене и засилена тревожност. Дори са проведени изследвания, за да се види дали кафето намалява риска от рак чрез антиоксидантното си действие, но резултатите са противоречиви. В жлъчния мехур камъните се формират, защото холестеролът се концентрира повече в този орган.
Само тази смес прочиства камъните в жлъчката
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Д-р Фабио Стивен Леонети, хирург, Рио де Жанейро: Най-общо казано, кафето не причинява образуване на камъни в жлъчката, нито допринася за болковата криза, когато пациентът вече има камъни в жлъчния мехур. В такива случаи причината обикновено са мазните храни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Хранителни продукти, които са полезни за жлъчния мехур, според д-р Дебора Поли, гастроентеролог в болница „Санта Паула“, Сао Пауло.
Варива. Храни като боб, нахут, грах и леща са добри и полезни източници на целулоза. Тя пък улеснява чревния транзит, спомага за храносмилането на мазнините и за намаляването на холестерола – а именно излишъкът от холестерол в жлъчката води до образуване на камъни.
Червен пипер. Със своето противовъзпалително и термогенно действие червеният пипер помага за намаляване на холестерола и следователно е полезен за функционирането на жлъчния мехур, като затруднява образуването на камъни.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Яжте ТЕЗИ храни, ако искате жлъчката ви да е здрава
Цитрусови плодове. Лимонът и портокалът, наред с другите цитрусови плодове, изобилстват с витамин С – а той спомага да се подддържа балансът между холестерола и жлъчните киселини в жлъчния мехур, предотвратявайки образуването на камъни. Други плодове, които също съдържат добри количества от витамин С, са ацерола и киви.
Кофеин. Съдържащият се в кафето, черния чай и чая мате кофеин предотвратява повишаването на концентрацията на холестерол в жлъчния мехур и така пречи на образуването на кристали, които формират камъни в жлъчката.
Постни меса. Богат източник на белтъчини, месото е важно за балансираното меню, което позволява правилното функциониране на всички органи, включително жлъчният мехур. Но, за да не го претоварвате, препоръчително е да консумирате постни меса, например, пилешко без кожа.
Внимание! Статията има само информативен характер. Проконсултирайте се с лекар!