В медицинска гледна точка, за да се отървете от хълцането, е необходимо да спрете периодичните спазми на диафрагмата. Но как да направите това?
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Безобидно, но досадно
Хълцането може да се случи по всяко време. Неправилно поемане въздух и дишането ни, прекъсвано от кратки спазми, издава странни звуци, идващи от дълбините на тялото ни.
Такъв срам може да се случи по време на важен бизнес разговор и в кафене, и в театър. Пристъпът на хълцане пречи на дишането, воденето на разговор, храненето. И колкото и да е странно, предизвиква смях у околните. Справянето с него може да се окаже доста трудно. Ако пристъпът не бъде спрян навреме, то може да продължи до 2 дни!
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
9 важни неща, които трябва да знаете, ако бебето хълца
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Откъде идва хълцането
Чували ли сте израза: поел си дълбоко въздух? Така че това е една от причините за това. Факт е, че имаме така наречения блуждаещ нерв. Един от дванадесетте черепно-мозъчни нерва, които координират работата на тялото без участието на съзнанието. При излизане от черепа, той минава през задната част на фаринкса в гръдната кухина, след което продължава през много тесен отвор на диафрагмата и заедно с хранопровода отива в коремната кухина.
Хранене в движение, поглъщане на храна, бързане, преяждане или просто седене в неудобна поза, уплаха, злоупотреба с алкохол - всичко това може да действа като дразнител на блуждаещия нерв. В крайна сметка хълцането е спазми на диафрагмата.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Изпитани във времето трикове:
- Опитайте се да се отпуснете, да се успокоите и да дишате равномерно. За да спрете спазмите на диафрагмата.
- Още един трик от нашите баби и прабаби: вземете червен конец или шал и го завържете около главата си. Това е особено ефективно за деца.
- Говорете. Докато вие или вашето дете усърдно повтаряте думите, спазмите ще се успокоят и ще преминат. Това е тайната. Говорете високо, декламирайки или на себе си. Последният вариант е подходящ, ако хълцането ви хване на обществено място.
- Прилагайте различни техники, насочени към промяна на честотата и дълбочината на дишането. Поемете дълбоко въздух, задръжте дъха си за няколко секунди. И издишайте нежно. Не спирайте да дишате за дълго време, в противен случай ще почувствате замайване. На децата може да се предложи да надуят бузите си като хамстер. Това ще ги забавлява и разсейва.
- Друг лек от нашето детство: пийте вода на малки глътки, задържайки дъха си. Бабите съветваха да се пие вода по 4 глътки от всяка страна на чашата. Не е ясно защо, но това определено проработи.