Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дали с 1 лъжичка канела ще забравите за безсънието?

13 ноември 2023, 09:00 часа

Ако сте от хората, които обичат да пият чаша чай преди лягане, за да се успокоите и неусетно да заспите - значи най-важното е да знаете точно какъв чай да пиете! Иначе рискувате да попаднете на напитка, която да ви накара бодро да броите овце до първите лъчи на зората.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Та кой няма нужда от добър сън и почивка, за да се събуди свеж и в добро настроение на следващия ден - и да се изправи пред задачите и ангажиментите, които му предстоят?

Ето какво разказва д-р Патрисия Лейте. 

Нека анализираме конкретен чай – приготвен с канела, и да разберем дали може да навреди или да помогне на съня. По принцип, можем да намерим цяла поредица от препоръки за рецепти с канела, които обещават да ви помогнат да заспите.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Но други изследвания пък сочат, че канелата насърчава вниманието и бодърстването. Както е показано клинично, миризмата на канела подобрява концентрацията и намалява чувството на неудовлетвореност при хората, които шофират - според проучване, публикувано в North American Journal of Psychology.

4 най-важни ползи за здравето от комбинацията мед и канела

Заслужава да се отбележи, че проучването анализира акта на миризма, но не и поглъщането на канела. Така или иначе, съществува риск добавянето на канела към топло мляко или друга храна с цел заспиване да има обратен ефект на желания и да направи човека по-бдителен точно в момента, когато иска да спи. Така подправката може да причини безсъние при някои хора, поради факта, че е храна с леко термогенен ефект.

Термогенните продукти повишават телесната температура и ускоряват метаболизма. Приемът на термогеници не е подходящ преди лягане, тъй като по-бързото изгаряне на калории, предизвикано от тях, може да причини безсъние. Но, все пак, канелата не ускорява сърцето по същия начин, както стимуланти от типа на кафето и енергийните напитки.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Освен, че наистина е възможно чаят с канела да приспива, което можете сами да експериментирате със съответната предпазливост (явно при различните хора е различно), е важно да знаем и какво внимание се изисква при консумацията й.

Канелата не се препоръчва на хора, страдащи от сърдечни проблеми. Не е желателно да се консумира от бременни жени, защото може да засили контракциите на матката, което увеличава риска от спонтанен аборт. Жените-кърмачки също не трябва да консумират канела. Всеки, който има проблеми с кръвообръщението, черния дроб или бъбреците, трябва да се консултира с лекар, преди да приеме подправката.

Въпреки, че се свързва с полезни действия за хора с диабет, има възможност канелата да взаимодейства непредвидено с лекарства за заболяването. Затова си струва да се консултирате с вашия лекар, ако сте диабетик, за да разберете дали може да я консумирате. Въобще, ако използвате някакъв вид лекарство за каквото и да било, се съветвайте, за да разберете дали няма риск канелата да взаимодейства с него, причинявайки вредни ефекти върху организма ви.

10 доказани ползи от канелата

В това видео д-р Патрисия Лейте разказва по-подробно за ефектите на чая с канела. 

Канелата трябва да се консумира в умерени количества поради риск от причиняване на увреждане в черния дроб. Препоръката е да се приемат максимум 6 грама или една чаена лъжичка и четвърт от подправката дневно. Въпреки това, се препоръчва всеки човек да се консултира с лекар или диетолог, за да разбере коя е най-добрата доза канела, тъй като тези количества варират значително. Поглъщането на твърде много канела дневно – над препоръчителните 6 грама, може да причини нежелани реакции като интоксикация, дразнене на лигавиците и червата, промени в сърдечната честота, язви, алергии и повишен риск от кървене при хора, използващи антикоагуланти.

Внимание! Статията е информативна и не съдържа медицински инструкции. По въпросите в нея непременно се обръщайте към медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес