Дюлевото дърво (Cydonia oblonga) е неголямо овощно дърво. Произхожда от по-меките райони на Мала Азия и Югоизточна Европа. Известно е още с имената европейска дюля, мармелиньо или японска круша.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Д-р Патрисия Лейте ни разказва следното.
Ползи от дюлевия чай
Чаят от дюлеви листа и/или плодове е мощен естествен антиокислител със същата стойност, както добре познатия ни зелен чай. Ползите от него са огромни, особено в борбата срещу стомашни разстройства, кашлица, стрес и кожни заболявания. Чаят от дюлеви листа също е отличен домашен лек за понижаване степента на лошия холестерол; има емолиентно действие (омекотява и успокоява възпалена кожа и лигавици). Беритбата на листата за приготвяне на чай трябва да се извършва между юни и август, тъй като това е времето на годината, когато органичните киселини са най-високи. Листата, след като бъдат събрани, трябва да се изсушат правилно на сянка.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Кой компот помага за успокояване на кашлицата?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Как да приготвите чай от дюлеви листа?
Две супени лъжици листа се заливат с половин литър гореща вода - използвайте прясно преварена. Покривате купата плътно и я задържате така в продължение на 5 до 10 минути. Прецеждате и чаят е готов. Можете да пиете 2 или 3 чаши на ден.
Чай от дюля: открийте неговите предимства!
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Дюлята не се среща толкова лесно, както другите плодове – тя е налице, вече узряла, едва в късната есен. На външен вид прилича на круша и ябълка, но е жълтеникавозелена на цвят. При това, дюлята е много твърда, затова само онези хора, които наистина харесват вкуса й, я консумират сурова. Обикновено повечето я използват за приготвяне на сладка, конфитюри и мармелади.
А този плод е богат на витамин С. Поради това може да се използва за лечение на болки в гърлото, афти и други възпаления. Но за да бъде лечението по-ефективно, е добре плодовете също, както и листата, да се използват под формата на чай.
Чаят от дюля носи множество ползи за здравето, тъй като този плод има много хранителни вещества и витамини. Между другото, названието на мармелада идва именно от старото разговорно название на дюлята на латински и преминало оттам в романските езици: „мармело“. За разлика от така популярното сладко, чаят от дюли не е толкова добре познат. Което е крайно несправедливо, понеже той допринася много ползи за здравето на хората.
НЯМА да повярвате като разберете за какво ни помага ДЮЛЯТА
Дюлята е перфектният плод за онези, които се чувстват физически и психически уморени, тъй като облекчава напрежението. Тя също намалява лошия холестерол и лекува възпаление на лигавиците.
Как да приготвите чай от плодовете на дюлята?
Първо, измийте добре плода и отстранете всички замърсявания, както и мъхестата му покривка. Полезна подробност: най-добре е да се измие с топла вода!
След това нарежете дюлята на кубчета. Сложете ги да се варят в около 600 мл вода в продължение на приблизително 10 минути. Накрая изключете котлона и покрийте съда, в който сте варили, за още 10 минути.
Вашият чай е готов! Един съвет: използвайте вилица, за да се насладите и на кубчетата в чашата. Това ще превърне пиенето на дюлев чай в истинско удоволствие!
Внимание! Статията има само информативен характер. Винаги се обръщайте към медик-специалист.