Мазната кожа е един от най-трудните типове кожа за контролиране и балансиране нивата на себума. Хората с подобна кожа често страдат от раздразнения като акне. Все по-актуална става натуралната козметика, като много хора залагат на нея в грижата за кожата.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Съществуват редица рецепти за домашни маски и лекове и особено значение се обръща на домашния ябълков оцет. Освен за подправяне на ястия, оцетът е чудесен и в борбата с килограмите, както и се разкриват все по-благоприятните му ползи върху кожното състояние.
Преди да започнем обаче да прилагаме ябълковия оцет върху лицето си, е добре да се запознаем с основните му свойства и ефекти:
• Има антибактериални ефекти;
• Балансира нивата на себума;
• Има ексфолиращ ефект и др.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Най-препоръчително е да се използва от хора с мазна и акнеична кожа и е добре да се посъветвате със специалист относно честотата на употреба. За оптимално резултати може да се използва редом с други противовъзпалителни продукти. Не бива да го използвате заедно с киселини и ретиноиди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
8 безценни стъпки към сияйна кожа през лятото
Ябълковият оцет се получава чрез ферментирали ябълки и обикновено приема ролята на тонер за лице в грижата за кожата. Оцетната киселина има антибактериални и кератолитични ефекти, а ябълчената киселина – лек ексфолиращ ефект.
Нека разгледаме свойствата му поотделно:
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
1. Балансира pH на кожата – по този начин кожата произвежда балансирано количество мазнини и себум, които са необходими за борбата с акнето. Така се поддържа оптимално добро състояние на кожната бариера.
2. Ексфолиращо свойство – вече споменахме, че благодарение на ябълчената киселина оцетът придобива ексфолиращите си свойства и наподобява алфа хидрокси киселината. Тя спомага за почистването на порите и отпушването им, както и за борбата с бактериите, причиняващи акнето.
3. Срещу черни точки – след като ябълковият оцет спомага за почистването на порите, той има антибактериални свойства, чрез които редуцира и черните точки. Може да смесите оцета със сода и вода, за да получите това ексфолиращо свойство.
Искате красива и нежна кожа? Използвайте АЛОЕ ВЕРА!
4. Бори се с пигментациите – ябълковият оцет е познат и със свойствата си за подпомагане избледняването на пигментациите и тъмните петна по лицето. Това се дължи на ябълчената киселина, имаща свойството да намалява производството на меланина, придаващ пигментации на кожата. С редовното използване на домашен ябълков оцет можете както да редуцирате акнето си, така и последиците от него под формата на тъмни петна и хиперпигментации от слънцето например.
Преди употреба на лицето е препоръчително да го смесите с вода в съотношение 1:4. Редица специалисти и дерматолози съветват да се използва като тонер. При чувствителна кожа, склонна към раздразнения, разреждането е задължително.