Тиквата, която обикновено се появява по пазарите през ноември-декември и виждаме най-вече като десерт, е лека и питателна храна. Тиквата съдържа 90% вода и е много здравословна. Експертите, говорейки за правилната консумация на тиква, която често се приготвя с добавка на рафинирана бяла захар, твърдят, че е много по-правилно и полезно за тялото ни да консумираме този продукт със сусам, меласа или мед. И така, каква е ползата от тиквата? Ето чудотворните свойства на този продукт, представени в турския вестник Daily Sabah.
Диетологът, Мелис Торлуоглу отбелязва, че тиквата като продукт от зимната диета има много полезни свойства, по-специално тя укрепва имунната система, активира чревната перисталтика поддържа усещане за ситост и подобрява състоянието на кожата. "Този плод е богат на витамини А, В, Е, желязо, натрий, калий, калций, магнезий, цинк, фосфор и фибри", казва експертът, допълва агенция Фокус.
И така, как можем да ядем тиква - една от храните, от които се нуждаят както възрастните, така и децата през зимата?
Говорейки за ползите от тиквата, Мелис Торлуоглу едновременно споделя рецепти за ястия, вариращи от супа до десерт и дори предястия.
Щит срещу алергии. Тиквата помага за предотвратяване на алергични реакции. Докато борбата с болести като астма и алергии се основава на укрепване на имунната система, витамините и минералите с висока антиоксидантна способност са от голямо значение. Един от тези витамини е бета-каротинът, а тиквата е една от храните с най-високо съдържание на бета-каротин. В парче тиква с размер половин чаша - витамин А е два пъти повече от дневната нужда.
Осигурява възстановяване на кожата. Особено жените в студените зимни дни се оплакват от сухота и пукнатини по кожата. Продуктите, които придават на кожата блясък и свежест, не се намират в козметичните магазини, а точно до вас във вашата кухня! Съдържащите се в тиквата антиоксидантни минерали и витамин А насърчават регенерацията на кожата, която започва да изсъхва през студената зима! Тиквата, която дори е част от много пилинг маски, перфектно овлажнява кожата, особено когато се използват супи от този продукт.
Ускорява чревната перисталтика. Тъй като тиквата е с много високо съдържание на фибри, супата или пюрето от нея ще ви накарат да се чувствате сити за дълго време; при хора със синдром на мързеливо черво, този продукт активира неговата работа. Особено когато бебетата имат оплаквания от запек, тиквата може да се дава в картофено пюре или супа от шестия до осмия месец. Добавянето на овес ще увеличи съдържанието на фибри.
Укрепва имунната система. Тъй като тиквата е богата на витамини и минерали с антиоксидантни свойства, тя предпазва тялото от бактерии, вируси и микроби и спомага за поддържането на имунната система по време на променящите се сезони и през мразовитите зимни дни.
Подпомага здравето на очите. Компонент, наречен ксантин в тиквата, филтрира ултравиолетовите лъчи в ретината на очите, което предотвратява проблеми, които могат да възникнат в напреднала възраст, като увреждане на тъканите на окото, катаракта. Освен това съдържащият се в тиквата витамин А също така помага на очите да се адаптират към нощта и здрача.
Помага за отслабване. 100 грама тиква съдържат само 26 килокалории, освен това продуктът е богат на фибри, които, както вече беше отбелязано, осигуряват усещане за ситост за дълго време. Следователно тиквата не води до излишни калории и допринася за процеса на отслабване.
Тиквата - идеална за отслабване през есента
10 неща, които ще се случат с тялото ни, ако ядем ябълки всеки ден