Чаят от лайка е най-доброто природно успокоително средство. Чаят от лайка е един от най-известните и обичани билкови чайове. Всеки път, когато се почувствате зле, стресирани или просто изложени на атмосферни влияния, добре е някой да ви препоръча чаша от този билков чай. И това е много добра причина, тъй като лайката отдавна е известна като лек за всички болести. Чаят от лайка е задължителен в килера ви, така че прочетете и разберете многото симптоми, които тази чудесна билка може да успокои.
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Още: Всички ретроградни планети за 2025 - пълен списък
Ползи от пиенето на чай от лайка
Ползите от чая от лайка са безкрайни. Билковият чай от лайка е богат на различни вещества, което го прави изключително полезен билков чай. Съдържа етерично масло, флавоноиди, фитостероли, танини, кумарини, гликозиди, витамини В и С, минерали като калций и магнезий и протеини. Всички тези компоненти ви дават следните предимства и ползи от пиенето на чай. Нека видим пет от тях:
Помага при храносмилателни проблеми
Гади ви се? Боли ви стомахът и се чувствате сит след обилно хранене?. Чаят от лайка помага за успокояване и лечение на стомашни проблеми. Този чай наистина помага за подобряване на храносмилането и стимулира апетита. Така, ако пиете успокояващ чай от лайка, ще се отпуснете и ще се справите със стреса. Като облекчава болките в стомаха, чаят от лайка също ще бъде от полза и ще регулира чревния тракт, облекчавайки симптомите на синдрома на раздразнените черва и възпалението.
Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него
Още: Вредата от тесните дрехи и обувките на токчета
Този ЧАЙ е един от най-полезните!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Дезинфекция на устна кухина и гърлобол
Гаргарата с чай от лайка ще ви помогне да излекувате и дезинфекцирате устата си, помагайки на венците ви да заздравеят и дори да намали зъбобола. Също така запарка от лайка със сода бикарбонат помага при гърлобол и ангина.
Естествено успокоително средство
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Стресът и безпокойството могат да ви попречат да получите така необходимия за организма сън. Всичко това се изразява в стомашни проблеми, проблеми със сърцето, умствено изтощение и дори кожни заболявания. Преди лягане изпийте чаша запарка от лайка – ще ви отпусне и ще спите чудесно. Ако се борите с безсъние, опитайте да вземете топла вана с аромат на лайка преди лягане. Приемайте чай от лайка през целия ден, за да намалите стреса и раздразнителността в ежедневието. Чаят от лайка е нежен, естествен седатив, който отпуска нервите и облекчава напрежението, облекчава главоболието, свързано със стрес.
Предимства и недостатъци на зеления чай
Помага при настинки, грип и други респираторни заболявания
Имате хрема или не можете да спрете да кихате? Изпийте чаша чай от лайка, антибактериалното му действие може да помогне в борбата с обикновената настинка. Помага за облекчаване на дишането при запушени бели дробове и нос. Билковият чай от лайка е чудесен за подобряване на имунната система и борбата с инфекциите. Ето защо чаят от лайка е полезен при настинки и треска. Също така отпуска дихателната система, което може да бъде полезно, ако страдате от състояния като астма, сенна хрема или синузит. За да лекувате проблеми с дишането, можете да приготвите отвара от лайка и прилагате като парен инхалатор. Процедурите ще помогнат за облекчаване на запушването на носа и белите дробове.
Помага на черния дроб и бъбреците
Лайката може да помогне при възпаления и инфекции, които засягат черния дроб, бъбреците и пикочния мехур. Нещо повече, пиенето на билков чай от лайка ежедневно предотвратява прогресирането на диабет тип 2, като по този начин намалява усложненията, които могат да засегнат и увредят бъбреците ви. Чаят от лайка ще помогне и за прочистване на тялото от инфекция и подобряване на работата на черния дроб. Здравият черен дроб също означава добър хормонален баланс, който от своя страна ще повлияе положително на вашата репродуктивна система.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.