При пране на спално бельо се допускат много грешки. Често се сменя твърде рядко и не на всеки две седмици. Трябва да ги перете още по-често, ако например домашни любимци спят в леглото. Чистото спално бельо е важно за хигиеничния и добър нощен сън. Дори и да е досадно, чаршафите и калъфите трябва да се почистват редовно. Ако се направят грешки по време на прането, не само материалът може да пострада, но в някои случаи ви коства вода и енергия.
Въпреки че няма наука за правилното почистване на спалното бельо, има няколко неща, които трябва да имате предвид.
1. Перете ги твърде рядко
Със сигурност има много по-хубаво от прането на спалното бельо. Независимо от това, човек не трябва да отлага тази домакинска работа, защото кой иска да спи в мръсно легло? Ако смятате, че сте в контакт с кожата с тъканта за около осем часа всяка вечер, става ясно защо трябва да сменяте спалното си бельо на всеки две седмици: потта, пърхота и мръсотията, комбинирани с телесната топлина, създават идеална среда за бактерии и гъбички и акари.
Как да познаете истинските чаршафи от египетски памук
2. Перете ги на неподходяща температура
Спалното бельо обикновено се пере на високи градуси, защото високите температури са предназначени да убият всички микроби. Но не е нужно да е от 60 до 90 градуса, за да бъде всичко хигиенично чисто. Напротив, тъканите могат да пострадат и трябва да се сменят по-често, особено при пране, загрято до над 90 градуса. В зависимост от материала и препарата 40 градуса са достатъчни, както често се препоръчва за спалното бельо с шарки.
3. Използвате неподходящи почистващи препарати
В зависимост от спалното бельо трябва да използвате различни перилни препарати. Цветните памучни тъкани трябва да се перат с цветен перилен препарат. За бяло пране е най-добре да използвате изсветляващ тежък перилен препарат и да го перете само с друго светло пране. А за тъмните тъкани има специални почистващи препарати, които са предназначени да предотвратят избледняване на цвета. Деликатни материали като коприна, сатен или лен могат да се перат само с мек перилен препарат. Това е особено нежно към влакната, така че спалното бельо издържа по-дълго.
Ето какво ви заплашва, ако сменяте чаршафите си по-рядко
4. Сушите ги неправилно
Дори и почистването да е успешно, все още могат да се случат грешки. Трябва да се намери правилният метод за сушене на чаршафите и завивките. Докато за сушилнята са подходящи памучни тъкани и често лен, по-деликатните тъкани като коприна трябва да се сушат на въздух. Винаги е важно да следвате инструкциите на етикета за грижа, така че материалите да запазят своята форма, цвят и функция за дълго време.